Top Ad 728x90

Παρασκευή, 30 Σεπτεμβρίου 2016

, ,

Έκανε τα εύκολα, δύσκολα! Ολυμπιακός-ΑΠΟΕΛ 0-1

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να σκοράρει και αυτό του στοίχισε. Προσπάθησε, δημιούργησε και απείλησε στο πρώτο ημίχρονο όμως δεν μπόρεσε να βάλει το πολυπόθητο γκολ που θα έφερνε στα ίσια τον αγώνα και υποχρεώθηκε στην πρώτη εντός έδρας ήττα για φέτος από τον ΑΠΟΕΛ με 0-1.

O Oλυμπιακός είχε πολλούς λόγους απόψε για να στοχεύει στη νίκη. Πέρα από τον προφανή που είναι οι τρεις βαθμοί και φυσικά να δώσει χαρά στον κόσμου του είχε να κάνει με την πεσμένη του ψυχολογία, το γεγονός ότι προερχόταν από ήττα αλλά και την ανάγκη για ηρεμία όχι μόνο στην εξέδρα αλλά και στο εσωτερικό της ομάδας.

Ο Μπέντο έπαθε και... έμαθε με το 4-4-2 για αυτό και παρέταξε ένα σύστημα 4-2-3-1 με Μάριν και Φορτούνη να επιστρέφουν στην ενδεκάδα, τον Ιντέγε να μένει στην επίθεση και το δίδυμο Μποτία-Ντα Κόστα να επιστρέφει στο κέντρο της άμυνας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο κόσμος του Ολυμπιακού από το πρώτο δευτερόλεπτο φώναζε όσο πιο δυνατά μπορούσε θέλοντας να δώσσει ώθηση στην ομάδα του. Οι παίκτες πήραν από την αρχή του αγώνα τα ηνία κυκλοφορώντας την μπάλα και στο 6ο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία με τον Σεμπά να παίρνει τη μπάλα από λάθος των αμυντικών του ΑΠΟΕΛ. Προχώρησε, μπήκε στην περιοχή από την δεξιά πλευρά της περιοχής και σούταρε στην απέναντι πλευρά της εστίας με τον Βάτερμαν να διώχνει σε κόρνερ.

Όμως το σοκ ήρθε μόλις στο 10ο λεπτό όταν ο Γιαννιώτας έκανε σέντρα από δεξιά και ο Σωτηρίου βγήκε πρώτος στην μπάλα και πρόλαβε τον Λεάλι κάνοντας το 0-1. Ο Ολυμπιακός έπρεπε να βρει την ψυχραιμία και τη διάθεση για να μπορέσει να αντιδράσει. Στην αρχή σίγουρα υπήρχε μία αναστάτωση και αυτό φάνηκε από το γεγοονός πως στο επόμενο λεπτό μετά από λάθος του Μποτία ο ΑΠΟΕΛ πήγε να ξαναπειλήσει όμως ο Ισπανός έκανε φάουλ για να σταματήσει τη φάση.

Στο 14' μετά από δυνατή σέντρα του Φιγκέιρας από τα δεξιά ο Ιντέγε δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να πάρει την κεφαλιά για να στείλει τη μπάλα προς το τέρμα. Ο Ολυμπιακός πήρε φόρα και άρχισε να πολιορκεί επικίνδυνα με κάθετες μπαλιές την περιοχή του ΑΠΟΕΛ όμως ο Βάτερμαν πρόλαβε να βγει δύο φορές και να διώξει με τα πόδια. Στο 17ο λεπτό μετά από 1-2 Φορτούνη-Καμπιάσο βγήκε κάθετη πάσα στον Ιντέγε ο οποίος ήταν ένα βήμα παραπάνω και παρ' ότι στην εξέλιξη της φάσης σκόραρε κάνοντας τους φίλους της ομάδας μας να φωνάξουν
εν τέλει είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

Στο 19΄μετά από φαλτσαριστή σέντρα του Μιλιβόγεβιτς ο Ντε λα Μπέγια κάνοντας εκπληκτική κίνηση και βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, έκανε την κεφαλιά από κοντά όμως ο Βάτερμαν έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήγενα δημιουργήσει ευκαιρία από κόρνερ με σουτ του Μαρίν το οποίο όμως κόντραρε. Στο 22' μόλις ο Ολυμπιακός είχε 4 κόρνερ αι 5 τελικές.

Στο 27' ήρθε μία ακόμα τεράστια ευκαιρία όταν ο Ιντέγε έβαλε πλάτη στον αμυντικό βγάζοντας τον από την πορεία της μπάλας έτρεξε μπροστάκαι έδωσε δίπλα στον Φορτούνη ο οποίος με το Βάτερμαν και δύο αμυντικούς μπροστά σούταρε από το σημείο του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Καρλάο.

Στο 29' ο Ολυμπιακός έκρυψε την μπάλα δύο φορές με Μάριν και ΦΟρτούνη να οργιάζουν στο γήπεδο και αρχικά ο Φορτούνης προσπάθησε να μοιράσει τη μπάλα δεξιά όμως κόπηκε αλλά στην επαναφορά ο Φορτούνης μοίρασε στο Μάριν και ο Γερμανός με τεχνικό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Βάτερμαν.

Στο 35' και πάλι ο Μαρίν σουτάρει έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι και το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται.

2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Συνέχισε από εκεί που σταμάτησε ο Θρύλος καθώς μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48' ο Σεμπά έκανε συρτή σέντρα από τα δεξιά πέρασε από όλους και με το φάλτσο που είχε κατέληξε στη ρίζα του απέναντι δοκαριού ξεσηκώνοντας ακόμα περισσότερο τον κόσμο που ζητούσε ένα γκολ. Οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ άρχισαν να... χάνουν τον κόσμο ξαφνικά καθώς σε 2-3 συνεχόμενα μαρκαρίσματα έπεσαν κάτω για να ροκανίσουν το χρόνο και να σπάσουν το ρυθμό του Ολυμπιακού.

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε μία και μοναδική ευκαιρία στο πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου όταν με σέντρα από τα δεξιά ο Σωτηρίου πηρε κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι όμως μπλόκαρε πέφτοντας ο Λεάλι.Στο 56' μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μιλιβόγεβιτς δεν βρήκε καλά την μπάλα στον αέρα με το κεφάλι σε μία πολύ καλή σέντρα από τον Φορτούνη που προσπαθούσε μαζί με τον Μάριν να... τραβήξουν επιθετικά τον Ολυμπιακό.

O Mπέντο έκανε την πρώτη του αλλαγή στο 62' βάζοντας τον Ελιουνούσι στη θέση του Φορτούνη κάνοντας πολύ κόσμο να απορεί καθώς ο Έλληνας ήταν ιδιαίτερα θετικός. Στο 66' ο Ολυμπιακός έχασε άλλη μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία όταν μετά από σέντρα του Ντε λα Μπέγια ο Ιντέγε πήρε ψιλοκρεμαστή κεφαλιά την οποία πρόλαβε και έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μερκής. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τον Ολυμπιακό να ψάχνεται και να προσπαθεί να βρει λύση ενώ ο ΑΠΟΕΛ απλά περίμενε πίσω από τη μπάλα θέλοντας να διαφυλάξει το 0-1 που του έδινε τρεις ανέλπιστους - για τους Κύπριους - βαθμούς. Στο 78' ο Μπέντο έκανε μαζεμένες τις δύο κινήσεις που του απέμεναν βάζοντας Καρντόσο και Μάρτινς στις θέσεις των

Στο 81' ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν από βαθιά μπαλιά ο Ελιουνούσι βγήκε απέναντι από τον Βάτερμαν ο οποίος απέκρουσε τη μπάλα και την έστειλε κόρνερ με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν. Ο κόσμος προσπαθούσε να παρασύρει τον Ολυμπιακό με τη φωνή του όμως οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να βρουν τη λύση στην επίθεση.

Στο 85' ο Ολυμπιακός απείλησε ακόμη μία φορά με τον Καρντόσο να παίρνει ωραία κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Βάτερμαν. Ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε τη μπάλα και όλος ο ΑΠΟΕΛ έπαιζε πίσω από την σέντρα για να κρατήσει το σκορ. Στο 89' ένα ακόμη μακρινό σουτ για τον Ολυμπιακό το οποίο απέκρουσε μπλόκαρε ο Βάτερμαν με ευκολία.

Tελευταία ευκαιρία ήταν στο 90+3' για τον Ολυμπιακό που όμως με μία εκτέλεση φάουλ δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια απειλή. Ο αγώνας έληξε με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει κεφάλι στον όμιλο με 6 βαθμούς και τον Ολυμπιακό να μένει στη δεύτερη θέση με 3. Πλέον ο Ολυμπιακός θέλει νίκη με την Αστάνα στην επόμενη αγωνιστική για να μπορέσει να ξαναμπεί στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου.

Aκολουθήστε το ρεπόρτερ του Ολυμπιακού, Δημήτρη Παξινό στο Facebook!