Top Ad 728x90

Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2016

, ,

Το έφερε... ΤΟΥΜΠΑ και μένει στην κορυφή! Ηρακλής-Ολυμπιακός 1-2

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο Καυταντζόγλειο με 5 αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα της Πέμπτης και είχε ως στόχο να πετύχει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα με εύκολο τρόπο.

Συγκεκριμένα επιστράτευσε τους Μάρτινς και Τσόρι στον άξονα αντί των Καμπιάσο και Μαρίν αντίστοιχα, τον Βιάνα αντί του Ντα Κόστα που πήρε ανάσες και τους Καρντόσο και Πάρντο αντί των Ιντέγε και Ελιουνούσι που βρίσκονταν στον πάγκο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Ο Ηρακλής μπήκε αρκετά δυνατά στον αγώνα και απείλησε στο 3ο λεπτό με πολύ δυνατή εκτέλεση φάουλ από τον Κούρο που έδιωξε εντυπωσιακά ο Καπίνο. Στη συνέχεια και μετά από ωραία κάθετη πάσα στον Λεοζίνιο, ο Βραζιλιάνος γύρισε παράλληλα, η αμυντική γραμμή δεν αντέδρασε σωστά και ο Εμμάνουελ Περόνε τελειώσε κατάλληλα για το 1-0.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός μονοπώλησε το παιχνίδι και είχε την κατοχή της μπάλας πιέζοντας. Ο Ηρακλής προσπάθησε να αμυνθεί και η πρώτη καλή ευκαιρία του Ολυμπιακού ήρθε στο 13ο λεπτό όταν μέσα στην περιοχή ο Καρντόσο πάσαρε στον Πάρντο και αυτός εξαπέλυσε σουτ που απέκρουσε με τα πόδια ο Χουάντερσον.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε με εμπνεύσεις των Τσόρι και Μάρτινς να προωθήσει τη μπάλα αλλά και με τη συμβολή του ιδιαίτερα κινητικού Σεμπά που πίεζε συνέχεια. Ο Ντε λα Μπέγια χτύπησε και αντικαταστάθηκε από το Ρέτσο ο οποίος πήγε στη δεξιά πλευρά και ο Φιγκέιρας ήρθε στα αριστερά. Ο Ολυμπιακός με συνεχή κόρνερ και φάουλ πίεζε τον Ηρακλή και η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 21' όταν ο Φιγκέιρας γύρισε από αριστερά και ο Μιλιβόγεβιτς από το σημείο του πέναλτι με δυνατό σουτ απείλησε με τον Χουάντερσον να διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί αλλά τον Ηρακλή να κλείνει χώρους.

Στο πάγωμα του ρυθμού βοήθησε και το ότι οι παίκτες του Ηρακλή έοπεφταν πολύ εύκολα συνέχεια δημιουργώνας διακοπές στον αγώνα. Το μόνο που συνέβη μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν μία κεφαλιά του Περόνε στο 42' που όμως πέρασε μακριά από την εστία του Καπίνο.

2o ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ πιο αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο για να ανατρέψει την κατάσταση. Άρχισε να πιέζει και κατάφερε με το χέρι του Ιντζόγλου στο 52' να κερδίσει πέναλτι που ο Τσόρι μετέτρεψε σε γκολ! Ο Ολυμπιακός είχε κάνει τη μισή δουλειά και πλέον με ανεβασμένη ψυχολογία έψαχνε το γκολ της νίκης. Στα επόμενα λεπτά ξεχώρισε ο τραυματισμός του Κούρου ο οποίος μεταφέρθηκε με φορείο εκτός καθώς και ένα σουτ του Ιντζόγλου στο 70΄ που μπλόκαρε ο Καπίνο.

Λίγο πιο πριν ο αγώνας είχε διακοπεί για ένα προκλητικό πανό που αναρτήθηκε από τους Θεσσαλονικείς. Ο Μπέντο κατάλαβε πως για να πάρει τον αγώνα έπρεπε να ενισχύσει την επίθεσή του για αυτό και ετοίμασε τον φορμαρισμένο Ιντέγε για να του δώσει λύση από τον πάγκο. Στο 72' και λίγα δευτερόλεπτα πριν μπει ο Ιντέγε, ο Όσκαρ Καρντόσο έκανε σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Χουάντερσον. Ο Νιγηριανός τελικά μπήκε στη θέση του Τσόρι με τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται με δύο επιθετικούς.

Το πλάνο του Πάουλο Μπέντο χρειάστηκε μόλις 3 λεπτά για να δουλέψει καθώς στο 75' ο Αντρέ Μάρτινς πέρασε εκπληκτική κάθετη μπαλιά στον Ιντέγε και τον έβγαλε απέναντι στο Χουάντερσον που με καθαρό μυαλό πλάσαρε και έκανε το 1-2 ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τον Ολυμπιακό την ώρα που οι παίκτες του Ηρακλή που τα είχαν δώσει όλα στο πρώτο ημίχρονο έμεναν από δυνάμεις, ενώ εκτός του Κούρου που έπαθε διάσειση και ο Περόνε έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 79'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής όσο και αν προσπάθησε δεν έγινε τελικά απειλητικός καθώς δεν μπορούσαν οι παίκτες του να αντέξουν στο ρυθμό του αγώνα. Ο Ολυμπιακός με πολύ εύκολο τρόπο έκανε διαχείριση του σκορ και πήρε μία πολύ άνετη νίκη που τον πήγε στους 6 βαθμούς και αν και συγκατοικεί με αρκετούς στην 1η θέση είναι πάνω από όλους λόγω διαφοράς των γκολ.

Το μοναδικό αρνητικό σημείο στο τέλος ήταν ίσως το πρόβλημα που εξοικονόμησε ο Ρέτσος στα τελευταία λεπτά του αγώνα και θα εκτιμηθεί η κατάστασή του.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός