Σάββατο, 29 Οκτωβρίου 2016

, ,

Πέρασε αλώβητος από το Περιστέρι!

1ο ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το γήπεδό του και να θέλει να ξεκινήσει δυναμικά κερδίζοντας ένα κόρνερ στο 3' που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 7ο λεπτό ο Στόιτσεφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ο επόπτης είχε σημειώσει το σημαιάκι για οφσάιντ.

Ο Ολυμπιακός είχε μπει αρκετά νωθρά και έψαχνε τα πατήματά του. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Ντα Κόστα. Υπάρχει παράβαση, αλλά ο Στόιτσεφ που έγινε κάτοχος της μπάλας ήταν σε θέση οφσάιντ κάτι που δεν έδειξε ο επόπτης συνεπώς κανένα θέμα αδικίας.

Ο Ολυμπιακός πίεσε τα επόμενα λεπτά και συγκεκριμένα στο 9' μετά από σέντρα του Σεμπά, ο Ιντέγε δεν πρόλαβε να μπει στη φάση και ο Ατρόμητος έδιωξε σε κόρνερ. Ακολούθησε μία δίλεπτη πολιορκία του Ολυμπιακού με ένα κόρνερ και άλλες δύο σέντρες από τον Σεμπά χωρίς αποτέλεσμα.

Στη συνέχεια, μετά από όμορφη συνεργασία, ο Μάρτινς άφησε στον Ελιουνούσι ο οποίος σούταρε αρκετά πάνω από το τέρμα. Ο Ολυμπιακός έβγαλε από πάνω του το... βάρος των πρώτων λεπτών και φάνηκε να αντιδρά στην αρχική πίεση των Περιστεριωτών.

Στο 18ο λεπτό ο Ολυμπιακός προώθησε αρκετούς παίκτες στην επίθεση και μετά από βαθιά μπαλιά που έδιωξε ο αριστερός αμυντικός Κατράνης, το σουτ του Ελιουνούσι ήταν καλό αλλά κατέληξε στην αγκαλιά του Γκορμπούνοφ. Στο επόμενο λεπτό, ο Ατρόμητος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του, όταν μετά από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Λε Ταλέκ πέρασε στον Στόιτσεφ από αριστερά, ο οποίος απέναντι από τον Καπίνο σούταρε και έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το τέρμα.

Στο 25ο λεπτό, ο Ατρόμητος και πάλι έβγαλε φάση με την άμυνα του Ολυμπιακού να αδρανεί και ύστερα από κάθετη πάσα από το ύψος της περιοχής και τον Στόιτσεφ να μπαίνει από αριστερά, να περνά τον Καπίνο όμως με τη φόρα που είχε την έστειλε άουτ. O Oλυμπιακός είχε αμυντικά θέματα τα οποία έπρεπε να προσπαθήσει να αντιμετωπίσει έτσι ώστε να μην του στοιχίσουν.

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός προσπάθησε στο 29' να απειλήσει με μία σέντρα-σουτ του Φιγκέιρας. Στο 35' ο Λε Ταλέκ πήρε την κάθετη από τον Ούμπιδες, αλλά ο επόπτης σήκωσε σωστά το σημαιάκι του για οφσάιντ. Στο 37' ο Κατράνης αντίκρυσε την πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα  μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Ελιουνούσι.

Στο 43' ο Ατρόμητος έχασε ακόμα μία ευκαιρία με τον Κιβρακίδη από τα δεξιά να βγάζει σέντρα και τον Βασιλείου να πιάνει την κεφαλιά χωρίς όμως να μπορεί να την στείλει προς την εστία. Ο Βασιλείου ήταν ξεχασμένος και σίγουρα αυτό ήταν ακόμα ένα αποτέλεσμα της γενικής σύγχυσης στην άμυνα.

Στο 45' ο Κειτά είδε κάρτα για θέατρο σε προσπάθεια να πάρει πέναλτι από τον Καπίνο. Όλοσωστη η απόφαση του διαιτητή καθώς στο ριπλέι φαίνεται πως ο Κειτά όντως κάνει θέατρο.

2ο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα λίγο πιο αποφασισμένος αν και ο κόσμος του Ατρομήτου ξεκίνησε τις ομορφιές πετώντας ένα μπουκάλι στον Ντα Κόστα όταν πήγε να εκτελέσει ένα φάουλ στην άμυνα. Ο Ολυμπιακός λίγα λεπτά αργότερα ευτύχησε να προηγηθεί όταν οι αμυντικοί του Ατρόμητου δεν μπορούσαν να διώξουν την μπάλα από την περιοχή τους, αυτή έφτασε στον Φορτούνη ο οποίος έκανε γλυκιά σέντρα για το κεφάλι του Ιντέγιε που πήδηξε μόνος του στον αέρα και έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Γκορμπούνοφ που έπεσε, αλλά δεν μπόρεσε. 0-1 για τον Ολυμπιακό στο 54'.

Μετά τον Ντα Κόστα στο πρώτο ημίχρονο, ένιωσε ενοχλήσεις και ο Φιγκέιρας. Βέβαια ο Ντα Κόστα τελικά δεν είχε κάτι και συνέχισε αλλά ο Μπέντο όφειλε να κάνει κάποια αλλαγή για να μη ρισκάρει κάποιον τραυματισμό εν όψει των δύο δύσκολων αγώνων με Αστάνα και ΠΑΟ.

Το επόμενο δεκάλεπτο κύλησε με τον ρυθμό να έχει πέσει. Ο Ατρόμητος βιαζόταν στις επιθέσεις του προσπαθώντας να βρει μία ευκαιρία για ισοφάριση και η άμυνα του Ολυμπιακού αντιδρούσε σωστά. Ο Ατρόμητος έκανε στο 64' την πρώτη του αλλαγή με τον Μπρίτο να παίρνει τη θέση του Μπαχά.

Στο 68' είχαμε μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Στην αντεπίθεση ο Φορτούνης την έδωσε στο Ρέτσο ο οποίος από τα αριστερά έκανε προσποίηση στον προσωπικό του αντίπαλο και την μοίρασε στον Ιντέγε που από το ημικύκλιο της περιοχής πλάσαρε στη γωνία του Γκορμπούνοφ που απέκρουσε.

Στο 72' είχαμε μία ακόμη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Βασιλείου, ο Λημνιός. Ο Μπέντο έβλεπε τον αγώνα από τον πάγκο χωρίς να κάνει κάποια διορθωτική κίνηση, κάτι που ήταν λάθος εκ μέρους του καθώς η ομάδα όσο πέρναγε η ώρα χρειαζόταν φρεσκάρισμα ειδικά εν όψει των δύο σημαντικών αγώνων για Europa League και στο ντέρμπι.

Η επόμενη ευκαιρία ανήκε στον Ατρόμητο που στο 81ο λεπτό μετά από συνεργασία πέρασε τη μπάλα και πάλι στον Στόιτσεφ που ήταν ο καλύτερος παίκτης για την ομάδα του Περιστερίου, σούταρε αλλά ο Καπίνο κράτησε το 0-1, αποκρούωντας και μπλοκάροντας σε δεύτερο χρόνο τη μπάλα.

Η πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό έγινε μόλις στο 84' με τον Πάρντο να παίρνει τη θέση του Σεμπά. Ο Ολυμπιακός όμως είχε μείνει από ενέργεια και φρεσκάδα και απλά προσπαθούσε να κρατήσει το αποτέλεσμα. Μαζί με τον Πάρντο μπήκε και ο Δημήτρης Παπαδόπουλος ως τελευταία αλλαγή του Ατρομήτου για να παίξει η ομάδα του Περιστερίου με δύο επιθετικούς ψάχνοντας την ισοφάριση.

Στο 88' ο Ολυμπιακός έκανε και δεύτερη αλλαγή καθώς ο Ρομαό μπήκε στη θέση του Φορτούνη για να κρατήσει το κέντρο. O Aτρόμητος όσο κι αν προσπάθησε δεν μπόρεσε να βγάλει κάποια ευκαιρία στο τέλος. Στο τέλος ήταν πολλά τα νεύρα καθώς υπήρξαν νεύρα με Σεμπά και Φυτανίδη. Πριν υπήρξε μία ένταση στον πάγκο του Ατρόμητου με Κοντοέ και κάποιους ερυθρόλευκους ενώ μπροστά ήταν ο Ντα Κόστα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων είχαμε επίσης αψιμαχία Φιγκέιρας και Λε Ταλέκ με τους δύο παίκτες να παίρνουν από μία κίτρινη κάρτα. Ένα φάουλ σε καλό σημείο που εκτέλεσε ο Ούμπιντες ήταν η τελευταία καλή φάση στον αγώνα.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός