Top Ad 728x90

Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2016

, , ,

Στο τέλος πονάει περισσότερο! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ 2-1

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πήγαινε για τη δεύτερη επικράτηση σε ντέρμπι και σε συνδυασμό με το στραβοπάτημα της ΑΕΚ, ήθελε να διατηρηθεί στην πρώτη θέση και να το συνδυάσει με επικράτηση έναντι ενός από τους κύριους ανταγωνιστές του για τον τίτλο.

Ο Πάουλο Μπέντο παρέταξε ενδεκάδα χρησιμοποιώντας τη γνωστή συνταγή που ακολούθησε και με την Αστάνα, όμως έκανε δύο αλλαγές προτιμώντας τον Μπρούνο Βιάνα έναντι του προερχόμενου από τραυματισμό Ντε λα Μπέγια και τον Ιντέγε αντί του Καρντόσο που πήρε χρόνο την Πέμπτη.

1ο Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον κόσμο από το πρώτο λεπτό να θέλει να σπρώξει τον Ολυμπιακό στην επίθεση. Μπορεί να έκανε περίπου δέκα λεπτά να ξεκινήσει από τον καπνό όμως οι φίλαθλοι δεν σταμάτησαν στιγμή να φωνάζουν σηκώνοντας το Καραϊσκάκης στο πόδι.

Στο 2' ο Ιντέγε πήρε τη μπάλα μετά από σέντρα όμως δεν μπόρεσε να τη γυρίσει σωστά και σούταρει συρτά άουτ. Στο 5ο λεπτό ήρθε η ψυχρολουσία στο Καραϊσκάκης όταν μετά από κόρνερ και την πρώτη κεφαλιά ο Καπίνο έδιωξε ενστικτωδώς και ο Βαρέλα βγήκε στα 3 μέτρα από το τέρμα και χωρίς να τον φυλάει κανείς σούταρε εκ νέου κάνοντας το 0-1.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο με τον Ολυμπιακό, να προσπαθεί να συγκεντρωθεί και να προσαρμόσει το παιχνίδι του. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 15' όταν ο Ελιουνούσι κράτησε τη μπάλα και μετά από μία προσποίηση έκανε το σουτ με τον Γλύκο να διώχνει με το αριστερό χέρι.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε επηρεασμένος και έκανε αρκετά εύκολα το λάθοςτόσο στο κέντρο όσο και στην άμυνα, βγάζοντας έλλειψη ψυχολογίας. Ο ΠΑΟΚ βοήθησε από μόνος του καθώς στο 25ο λέπτο μετά από πολύ ωραία κάθετη πάσα του Φορτούνη, ο Ιντέγε βγήκε από τα δεξιά και προσπάθησε να γυρίσει παράλληλα τη μπάλα όμως πριν αυτή φτάσει στον Σεμπά, ο Βαρέλα έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γλύκου. Ο αγώνας ήρθε και πάλι στα ίσια στο 25ο λεπτό.

Ο αγώνας διακόπηκε και πάλι λίγα λεπτά λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας και μόλις ξεκίνησε μετά από φάουλ του Κάνιας στον Φορτούνη, ο παίκτης του ΠΑΟΚ είδε την πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα. Στη συνέχεια, ο Μιλιβόγεβιτς εξαπέλυσε ένα σουτ το οποίο πέρασε αρκετά έξω από το τέρμα του Γλύκου ενώ τα λάθη στο χώρο του κέντρου συνεχίστηκαν από τον Ολυμπιακό. Ειδικά ο Μπρούνο Βιάνα φάνηκε να είναι εντελώς εκτός ρυθμού και να αποτελεί συνεχή πηγή κινδύνων.

Στη συνέχεια λίγο έλειψε να απειληθεί ο Ολυμπιακός καθώς μετά από καραμπόλα ο Μιλιβόγεβιτς ανέτρεψε τον Αθανασιάδη λίγο πριν μπει στην περιοχή και τιμωρήθηκε μα κίτρινη κάρτα και όχι κόκκινη καθώς δίπλα του ήταν και ο Ντα Κόστα και δεν ήταν ο τελευταίος παίκτης ο Σέρβος.

Το μόνο που ξεχώρισε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ήταν μία αψιμαχία μεταξύ Ροντρίγκες και Φιγκέιρας μετά από ένα φάουλ του παίκτη του ΠΑΟΚ στον Ισπανό.

2ο Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την μεγάλη επιστροφή του Ομάρ Ελαμπντελαουί όμως λίγα δευτερόλεπτα μετά τα δακρυγόνα δημιούργησαν για ακόμη μία φορά αποπνικτική ατμόσφαια δημιουργώντας καθυστέρηση περίπου 8 λεπτών. Ο αγώνας ξεκίνησε και πάλι με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει ένα κόρνερ το οποίο πέρασε όμως ανεκμετάλλευτο.

Στη συνέχεια, μετά από μία κάθετη πάσα ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τζαλμά που βγήκε απέναντι στον Καπίνο και την έστειλε άουτ και στην επόμενη φάση, είχαμε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ με τον Σεμπά να ακουμπάει τη μπάλα μπροστά από τον Γλύκο και να τη στέλνει πάνω του!

Ο αγώνας είχε πλέον είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό. Και οι δύο ομάδες φαίνονταν να ψάχνουν το γκολ. Ο Σεμπά βγήκε στο 69' σχεδόν μόνος του όμως οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ τον έφτασαν και όταν πήγε να γυρίσει τη μπάλα στον Ιντέγε τον έκοψαν. Ο Ολυμπιακός πήρε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να απειλήσει την ώρα που ο ΠΑΟΚ έδειχνε να μένει από δυνάμεις και να προσπαθεί να διαφυλάξει το βαθμό της ισοπαλίας.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει ως ευκαιρία ήταν ένα σουτ στο 75' του Αθανασιάδη το οποίο πέρασε δίπλα από την εστία. Ο Ολυμπιακός ήταν το αφεντικό στον αγώνα όμως δεν μπορούσε να βρει ανοιχτό διάδρομο για να απειλήσει τον Γλύκο. Ο Μπέντο πέρασε στον αγώνα τον Καρντόσο αντί του Ιντέγε για να φρεσκάρει την επίθεση και στο 85' έκανε ένα διαγώνιο σουτ δίπλα από την εστία του Γλύκου.

Ο ΠΑΟΚ στο 89' κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο με εκτελεστή τον Ροντρίγκες, το οποίο όμως έφυγε αρκετά μέτρια από την εστία. Ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε καλά τη μπάλα και με τα 11 λεπτά καθυστερήσεων που δόθηκαν λόγω της διακοπής στην αρχή του ημιχρόνου, είχε κάποιες τελευταίες ευκαιρίες να απειλήσει. Ο ΠΑΟΚ, το μόνο που έκανε ήταν να καθυστερεί και να περιμένει πίσω για να μη δεχθεί γκολ.

Αυτό όμως δεν έγινε καθώς ο Ολυμπιακός δεν θα άφηνε τον αγώνα να εξελιχθεί έτσι. Στο 90+6' με μία μικρή σέντρα από τα αριστερά ο Μιλιβόγεβιτς βρήκε όσο έπρεπε τη μπάλα με το κεφάλι και ο Γλύκος δεν πρόλαβε να τη σταματήσει πριν αυτή καταλήξει στη γωνία της εστίας του. Ο Ολυμπιακός νικούσε με 2-1 και τότε ξεκίνησαν τα... άσχημα.

Κουκουλοφόροι πήγαν προς το μέρος του πάγκου του ΠΑΟΚ και άρχισαν να φωνάζουν ενώ εκτοξεύτηκε και ένα μπουκάλι κάνοντας τον Βλάνταν Ίβιτς να καλέσει τους παίκτες του να φύγουν στα αποδυτήρια.
Οι διαιτητές έκαναν νόημα να σταματήσει ο αγώνας. Αμέσως οι κουκουλοφόροι προπηλακίστηκαν από φιλάθλους του Ολυμπιακού για να φύγουν και να μην καταστρέψουν τον αγώνα. Ο κόσμος αγανακτισμένος για αυτή την εξέλιξη ζητούσε να συνεχιστεί ο αγώνας.

Μετά από λίγη ώρα οι διαιτητές βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και όλο ιανέμεναν τους παίκτες του ΠΑΟΚ να βγουν για να διεξαχθούν τα 3 εναπομείναντα λεπτά του αγώνα. Οι Θεσσαλονικείς εν τέλει επέστρεψαν.

Ο αγώνας ξεκίνησε και πάλι και ο ΠΑΟΚ απείλησε με ένα σουτ του Μπίσεσβαρ. Ο Ολυμπιακός κράτησε μέχρι το τέλος και με σχετική άνεση παρέμεινει το 2-1.