Top Ad 728x90

Πέμπτη, 20 Οκτωβρίου 2016

, , ,

Τεσσάρα πρόκρισης ο ΔΑΙΜΟΝΙΣΜΕΝΟΣ Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με μόνο στόχο τη νίκη στον αγώνα για να παλέψει και πάλι για τη θέση οδηγού του ομίλου.

Ήθελε μόνο νίκη για να βρεθεί στους 6 βαθμούς και να βάλει γερές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

1o Ημίχρονο

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι παίκτες του Πάουλο Μπέντο αφού θέλησαν να πάρουν την κατοχή από την πρώτη στιγμή. Στο 3ο μόλις λεπτό μετά από σέντρα ο Ελιουνούσι δεν μπόρεσε να την βρει σωστά και ο Φιγκέιρας στην επαναφορά με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο πιο ψηλά από το τέρμα. Στο ακριβώς επόμενο λεπτό ο Κώστας Φορτούνης πήρε την μπάλα και μετά από μία ωραία προσποίηση έκανε ένα δυνατό συρτό σουτ δίπλα από το δοκάρι του Έριτς.

Ο κόσμος άρχισε να παθιάζεται και να φωνάζει δυνατά στηρίζοντας την ομάδα. Η Αστάνα προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα όμως η πίεση των παικών του Ολυμπιακού την ανάγκαζε σε βαθιές μπαλιές χωρίς αποτέλεσμα. Το μόνο που κατάφερε ήταν ένα σουτ προς την εστία του Λεάλι με τον Τουμάσι στο 8ο λεπτό, το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Ιταλό.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 13ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη ο Ρέτσος ήταν μόνος του μπροστά από το τέρμα και με κεφαλιά την έστειλε στα χέρια του Έριτς που με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε πριν βάλει την προβολή ο Κάρντόσο για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 15ο λεπτό ο Φορτούνης έκανε μία πολύ όμορφη παράλληλη μπαλιά όμως ο Κάρντοσο δεν πρόλαβε και ο Έριτς μάζεψε τη μπάλα. Στο 16ο λεπτό ο Σεμπά έφυγε στην πλάτη της περιοχής και έδωσε πάσα στον Ελιουνούσι σε κενή εστία όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς είχε σφυριχτεί οφσάιντ από την αρχή της φάσης.

Στο 23ο λεπτό ο Όσκαρ Καρντόσο εκτέλεσε αριστοτεχνικά και με δύναμη ένα φάουλ από τα 28 μέτρα όμως η μπάλα κόντραρε και πήγε ελάχιστα πάνω από το τέρμα κόρνερ. Η λύση ήρθε στο 25ο λεπτό.

Ο Κώστας Φορτούνης που ήταν ο ηγέτης του Ολυμπιακού επιθετικά πήρε τη μπάλα από τη δεξιά πλευρά της περιοχής και αφού ζάλισε τον αμυντικό της Αστάνα τόσο που... έπεσε κάτω μοίρασε τη μπάλα με ψυχραιμία στο σημείο του πέναλτι και ο Ντιόγκο Φιγκέιρας με άνετο πλασέ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Έριτς κάνοντας το 1-0 και ΣΗΚΩΣΕ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ!

Ο Ολυμπιακός είχε πάρει το «τιμόνι» του αγώνα και δεν τον σταμάταγε τίποτα! Στο 29' μετά από ωραία κυκλοφορία ο Κώστας Φορτούνης βρήκε το χώρο και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το τέρμα του Έριτς κερδίζοντας το χειροκρότημα του κόσμου.

Στο 33' ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματά του με έναν εκπληκτικό Ταρίκ Ελιουνούσι να μπαίνει από τα δεξιά και με ένα αριστοτεχνικό φαλτσαριστό σουτ να στέλνει τη μπάλα στην αριστερά πλευρά των διχτύων της Αστάνα! Ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση.

O Oλυμπιακός όμως δεν τελείωσε εκεί! Στο 35ο λεπτό μετά από εξαιρετική πάσα του Φορτούνη στην πλάτη της άμυνας ο Σεμπά βγήκε απέναντι από τον Έριτς και με φοβερό πλασέ κάτων από τα πόδια του έγραψε το 3-0 δημιμουργώντας διαστάσεις θριάμβου. Η Αστάνα απείλησει με ένα δοκάρι στο 37' μετά από σουτ μέσα από την περιοχή ύστερα από εκτέλεση κόρνερ που είχε προηγηθεί.

O ρυθμός έπεσε τα τελευταία λεπτά του αγώνα με τη μόνη ευκαιρία να είναι μία κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς στο 44'.

2ο Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου  βγήκε σαν να μην έχει βάλει γκολ καθώς συνέχιζε να κυκλοφορεί και να προσπαθεί να δημιουργήσει. Ακόμα και όταν η Αστάνα προσπάθησε να πιέσει ψηλά, η αμυντική γραμμή του Ολυμπιακού είχε την ψυχραιμία και το κάθαρο μυαλό να μην υποπίπτει σε λάθος και να ελευθερώνει ανοίγοντας το παιχνίδι στις πλευρές. Ο μαέστρος Κώστας Φορτούνης είχε όση ελευθερία ζητούσε για να μην εγκλωβίζεται και να είναι ο συνδετικός κρίκος μεταξύ κέντρου και επιθετικής τριπλέτας.

Παρ' όλα αυτά, ο Λεάλι έκανε «δώρο» στο 53' καθώς αντί να διώξει με βολέ έδιωξε με το αδύναμο του πόδι με σιγανή μπαλιά και η μπάλα πήγε στα πόδια του Καμπανάγκα που με μία λόμπα έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας και η Αστάνα κυριολεκτικά από το πουθενά... μείωσε σε 3-1 και άρχισε να έχει βλέψεις για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, την ώρα που στην Ελβετία έμενε το 1-1 ανάμεσα σε Γιουνγκ Μπόις και ΑΠΟΕΛ.

Η Αστάνα έκανε με τη σειρά της ένα δώρο καθώς ο μοναδικός παίκτης της Αστάνα που είχε κίτρινη έκανε ένα εγκληματικό τάκλιν στον Φορτούνη σε φάση που δεν απειλούταν καν η Αστάνα, το οποίο τον οδήγησε σε αποβολή και ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία όχι μόνο να διατηρήσει τη νίκη αλλά να πετύχει και περισσότερα γκολ έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Από εκεί και πέρα, η Αστάνα αναλώθηκε σε σκληρά μαρκαρίσματα ενώ ο Ολυμπιακός με πολύ άνετη προσπάθεια και μετά από εκπληκτικό κόψιμο του Ρέτσου και μοίρασμα του Φορτούνη στον Καρντόσο, μπόρεσε να σκοράρει το 4ο γκολ. Ο Παραγουανός με πανέμορφη συρτή παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά βρήκε μέσα στην περιοχή τον Σεμπά που με άψογο πλασέ για άλλη μία φορά έγραψε το 4-1!

Ο Μπέντο με την άνεση του 4-1 αποφάσισε να ξεκουράσει τον... ακούραστο Ελιουνούσι περνόντας στη θέση του τον πιτσιρικά Μθάτη ο οποίος γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο του Ολυμπιακού που λατρεύει να βλέπει νέα παιδιά να ιδρώνουν τη φανέλα του συλλόγου.

Η Αστάνα απλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει και αυτό φάνηκε και στο 70' όταν δύο παίκτες βγήκαν απέναντι στον Λεάλι με τον βοηθό να μη δίνει οφσάιντ και τον Καμπαναγκά να παίρνει τη μπάλα σε κενή εστία και να την στέλνει άουτ. Στο 72' είδαμε τον Μιλιβόγεβιτς να χτυπάει και ο Μπέντο με αστραπιαία ταχύτητα σήκωσε τον Καμπιάσο για να μην ρισκάρει να ταλαιπωρήσει τον Σέρβο, ο οποίος γνώρισε με τη σειρά του και αυτός την αποθέωση και το χειροκρότημα από τον κόσμο κατά την έξοδό του.

O Φορτούνης στην τελευταία φάση πριν αντικατασταθεί από τον Μπουχαλάκη πήρε τη μπάλα λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι και με ένα σουτ έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Έριτς στο 78'.

Ο κόσμος στα τελευταία λεπτά δεν σταμάτησε να φωνάζει και ο Ολυμπιακός είχε ακόμα και τότε την κατοχή με την Αστάνα απλά να περιμένει να τελειώσει το «μαρτύριο». Ένα άστοχο σουτ του Ντα Κόστα αλλά και η πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας ήταν αυτά που ξεχώρισαν.

Ο Ολυμπιακός καθάρισε ένα εύκολο ματς ακριβώς όπως έπρεπε. Με παλικαρίσια και εντυπωσιακή εμφάνιση, χωρίς να προβληματίσει ή να αμφισβητηθεί και με πολύ ωραίο θέαμα όχι μόνο στα γκολ αλλά γενικότερα στη δημιουργία.

Πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο ματς πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ που εφόσον νικήσει και εκεί θα έχει βγάλει ήδη ένα πολύ δύσκολο δίμηνο χωρίς σχεδόν καμία απώλεια αφού θα κρατήσει και την 1η θέση.