Top Ad 728x90

Κυριακή, 2 Οκτωβρίου 2016

, ,

ΘΕΕ ΜΟΥ ΕΝΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0

Ο Ολυμπιακός ήθελε πάση θυσία τη νίκη στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς. Οι συγκυρίες ήταν πολλές. Τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα, η πεσμένη ψυχολογία των παικτών, ο δυνατός αντίπαλος, τα χτυπήματα και ο πόλεμος που έχει δεχθεί.

ΟΛΑ ΟΔΗΓΟΥΣΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ! Τη ΝΙΚΗ!

Ο Μπέντο κατέβασε μία ενδεκάδα σχεδόν ίδια με τον ΑΠΟΕΛ με μοναδικές αλλαγές τη χρήση Σεμπά αντί Μάριν προφανώς για να χρησιμοποιήσει το Γερμανό στο δεύτερο ημίχρονο και να είναι ορεξάτος όταν η ΑΕΚ θα αρχίσει να κουράζεται αλλά και τη χρήση του Μάρτινς αντί του Καμπιάσο για περισσότερη φρεσκάδα και δημιουργία από τον άξονα.

1ο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός προσπάθησει να πάρει την κατοχή του αγώνα τα πρώτα λεπτά και να ελέγξει το ρυθμό. Άλλωστε σε αυτό τον έσπρωχνε και ο κόσμος του με τη φωνή.Στο 5ο μόλις λεπτό υπήρξε ένα σκληρό μαρκάρισμα του Λάζαρου στον Ντε λα Μπέγια που όμως δεν δόθηκε παράβαση.

Ο Ολυμπιακός δύο μόλις λεπτά μετά έκρυψε τη μπάλα με Ελιουνούσι και Φορτούνη να δημιουργούν να βγάζουν στα πλάγια της περιοχής και αυτός με παράλληλη μπαλιά να βρίσκει τον Ιντέγε που εκτέλεσε ξάνα την ΑΕΚ μετά και το περσινό του τέρμα στο Καραϊσκάκης. ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΣΤΟ ΠΟΔΙ!

Μετά από ακριβώς 2 λεπτά ο Ελιουνούσι πάσαρε στο Σεμπά αυτός από το ύψος της περιοχής βρήκες χώρο και σούταρε σημαδεύοντας το δεξί οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε ελαφρώς με την ΑΕΚ να προσπαθεί να συνέλθει και να επιχειρεί να κρατήσει μπάλα, όμως ο άξονας της έδειχνε απογοητευτικά άσχημος. Ο Γιόχανσον με τρία λάθη ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο δεν βοηθούσε στη δημιουργία και η ΑΕΚ πήγαινε μόνο από τα πλάγια.

Η επόμενη ευκαιρία ήρθε μετά από κόρνερ του Ολυμπιακού όταν ο Φορτούνης σέντραρε η μπάλα κατέληξε στον Ντε λα Μπέγια ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το κάθετο δοκάρι.

O Oλυμπιακός συνέχιζε να πιέζει και με έναν εκπληκτικό Ιντέγε που ήταν παντού στην επίθεση έκλεψε τη μπάλα και μετά από κόντρες κατέληξε από τον Σεμπά στο Φορτούνη και αυτός έβγαλε στον Φιγκέιρας που σούταρε λίγο πάνω από το δοκάρι του Ανέστη σε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 29'. Στο 34' ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά με ένα ωραίο σουτ του Μάρτινς που βρήκε λίγο χώρο. Λίγο αργότερα ο Σιδηρόπουλος «ανακάλυψε» φάουλ του Μποτία στον Μπακασέτα και έβγαλε και κίτρινη ενώ επρόκειτο για μία απλή διεκδίκηση.

Το ίδιο έγινε όταν και δεν διέκοψε το παιχνίδι στο 38' τη στιγμή που ο Φορτούνης βρισκόταν στο έδαφος για περίπου ένα λεπτό και οι παίκτες της ΑΕΚ με πολύ.... μαγκιά δεν σταμάταγαν τη φάση ενώ τους έκαναν νόημα οι παίκτες του Ολυμπιακού και ενώ ο Σιδηρόπουλος είχε δει το Φορτούνη στο έδαφος. Ο Φορτούνης μπήκε στο 42' στην περιοχή και επιχείρησε να σουτάρει όμως ο Λέσκοτ του έβαλε κόντρα και την έστειλε κόρνερ και αυτή ήταν η τελευταία φάση του ημιχρόνου.

2ο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βιάνα να παίρνει τη θέση του Μποτία. Ο ρυθμός έπεσε αρκετά με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βγει μπροστά όμως να μην καταφέρνει να πετύχει κάτι. Η ΑΕΚ άρχισε να παίζει σκληρά και να χτυπάει τους παίκτες του Ολυμπιακού με αποκορύφωμα τη φάση του 61' που ο Πατίτο χτυπάει με το χέρι εκτός φάσης και χωρίς λόγο αμυντικό του Ολυμπιακού και ο Σιδηρόπουλος δεν το καταλαβαίνει. Μάλιστα μετά το... «κράξιμο» του κόσμου για αυτή την ενέργεια του βγάζει κίτρινη.

Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός ήρθε να βάλει φωτιά στο ματς. Και πάλι από τον άξονα και λάθος του Λαμπρόπουλου ο Μάρτινς παίρνει την μπάλα διασχίζει κάποια μέτρα αφήνει σταματημένο τον αμυντικό της ΑΕΚ και πλασάρει υποδειγματικά στη γωνία του Ανέστη για το 2-0 στο 64'. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΞΕΣΗΚΩΘΗΚΕ!

Ο Ολυμπιακός πήρε φόρα και άρχισε να βγαίνει συνεχώς σε επιθέσεις. Η ΑΕΚ έψαχνε να βρει τα πατήματά της. Ο Μπέντο μετά και την επίτευξη του δεύτερου γκολ κλείδωσε τη νίκη και για να μην μπει σε... περιπέτειες έβαλε τον Καμπιάσο αντί του Μάρτινς για να θωρακίσει το κέντρο.

Ο Ολυμπιακός όμως δεν άντεχε μόνο στα δύο. Πίεζε,έτρεχε, έκλεινε χώρους. Πρώτη φορά η ομάδα μετά το 60' δεν έβγαλε κούραση. Ο Θρύλος με την πίεση του έφερε και πάλι τη μπάλα στην επίθεση και με τρομερή πάσα του Σεμπά στον Φορτούνη ο Λέσκοτ πήγε να κάνει τάκλιν ο Φορτούνης έβαλε το πόδι του και η μπάλα από την κόντρα πήγε προς το τέρμα γράφοντας το 3-0. Ο Ολυμπιακός στο 78' έθεσε τις βάσεις για μία πανηγυρική νίκη.

Στο 84' η ΑΕΚ έκανε τη μοναδική υποψία ευκαιρία όταν μετά από καραμπόλα στην άμυνα ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή προσπάθησε να κάνει λόμπα άλλα έστειλε τη μπάλα πολύ πάνω από την εστία του Καπίνο.

Η ΑΕΚ έκανε ακόμα μία ευκαιρία όταν η άμυνα του Ολυμπιακού στο 87' ολιγόρησε και ο Μάνταλος με φαλτσαριστό σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Καπίνο. Η ΑΕΚ προσπάθησε να δημιουργήσει κάποια φάση στο τέλος χωρίς αποτέλεσμα και ο αγώνας έληξε χωρίς κάποια άλλη φάση με τον Ολυμπιακό ΜΕΓΑΛΟ ΝΙΚΗΤΗ και ΚΥΡΙΑΡΧΟ στο ντέρμπι από το πρώτο ως και το τελευταίο λεπτό.

ΕΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΦΟΒΕΡΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΦΟΒΕΡΗ... ΕΒΓΑΛΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, ΔΥΝΑΜΙΣΜΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΘΥΜΗΣΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός