Top Ad 728x90

Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου 2016

, , ,

Μοιρασιά στο Καζακστάν, μπορούσε και τη νίκη!

Ο αρκετά αλλαγμένος Ολυμπιακός πήγε στην Αστάνα για να διεκδικήσει τη νίκη. Με πάρα πολλές αλλαγές και στην αποστολή αλλά και στην ενδεκάδα οι παίκτες του Μπέντο όφειλαν να μπουν διψασμένοι στον αγωιστικό χώρο. Σε έναν δύσκολο αγωνιστικό χώρο και με μία ομάδα που έχει μάθει να παίρνει πολλά από την έδρα της.

1ο Ημίχρονο

Τα πρώτα λεπτά ήταν περισσότερο αναγνωριστικά με τον στόχο του Ολυμπιακού να είναι η άμυνα και να μην έχει κάποια δυσάρεστη έκπληξη. Στο 3ο λεπτό ο πιτσιρικάς Μανθάτης ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο, η σέντρα του όμως κόντραρε και κατέληξε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Δυστυχώς όμως, ο φόβος του Ολυμπιακού πήρε σάρκα και οστά καθώς από μία φάση στην οποία είχε βγει άμυνα, έγινε μία βαθιά μπαλιά στα δεξιά της περιοχής και ο εξτρέμ της Αστάνα με μία παράλληλη πάσα στο ύψος της μικρής περιοχής βρήκε τον Ντεσπότοβιτς που νίκησε από κοντά τον Λεάλι. Ο Ολυμπιακός όφειλε να αντιδράσει γρήγορα και στο επόμενο τρίλεπτο έκλεισε την Αστάνα στα καρέ της πιέζοντας συνεχώς.

Στο 21ο λεπτό, ο Μανθάτης από δεξιά, έδωσε στον Καρντόσο, αυτός πάσαρε στον Σεμπά και ο Βραζιλιάνος μετά από προσποίηση σούταρε όμως η μπάλα κόντραρε αλλά στην επαναφορά και με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα πάσαρε στον Όσκαρ Καρντόσο. Ο Παραγουανός σούταρε όμως ο αμυντικός της Αστάνα έδιωξε λίγο πριν τη γραμμή στην μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού για ισοφάριση.

Στο 23' η Αστάνα μετά από κόρνερ απείλησε με κεφαλιά τον Ολυμπιακό με κεφαλιά του Λογκβιλένκο αλλά ο Λεάλι έδιωξε με υπερένταση. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και πολύ γρήγορο ρυθμό. Ο γρήγορος αυτός ρυθμός ήρθε στο αποκορύφωμά του όμως 6 λεπτά μετά.

Ο Ολυμπιακός δικαίωσε την ανεβασμένη του απόδοση πετυχαίνοντας το πολυπόθητο γκολ στο 29 με τον Σεμπά. Φοβερή προσποίηση του Μανθάτη και πάλι στον προσωπικό του αντίπαλο από τη δεξιά πλευρά της επίθεσης, έκανε δυνατή σέντρα και ο Σεμπά χωρίς καν να κάνει άλμα βάζοντας σωστά το κεφάλι του έστειλε τη μπάλα στη γωνία της εστίας της Αστάνα!!!

Ο ΘΡΥΛΟΣ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο μισάωρο και πάγωσε (ακόμα περισσότερο από ότι ήταν ήδη) το Astana Arena.

Από εκεί και πέρα ο αγώνας πάγωσε αρκετά. Οι Καζάκοι έχασαν το όποιο θάρρος είχαν μετά το 1-0 και κατάλαβαν πως έπρεπε να επιστρέψουν στην αμυντική λειτουργία που είχαν στην αρχ΄λη του αγώνα καθώς κινδύνευαν ακόμη και να χάσουν τον αγώνα. Ο Ολυμπιακός αναλώθηκε σε κατοχή της μπάλας δεν μπόρεσε όμως να απειλήσει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

MVP του 1ου ημιχρόνου για τον Ολυμπιακό ήταν ξεκάθαρα οι Σεμπά και Μανθάτης. Ακόμη ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει στην απόδοση του Καμπιάσο που ενώ του λείπει ο αγωνιστικός ρυθμός μπόρεσε να κλείσει χώρους, να κόψει να καλύψει και να ηρεμήσει το παιχνίδι όταν χρειάστηκε.

2ο Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει και πάλι την κατοχή της μπάλας και να θέλει να δημιουργήσει. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 50' όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μποτία αν και υπό πίεση πήρε κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Έριτς.

Στο 55' είχαμε ευκαιρία για την Αστάνα με κοντινή κεφαλιά του επιθετικού της, Καμπανάγκα ύστερα από σέντρα από τα δεξιά. Ο Μποτία παρενόχλησε τον επιθετικό της Αστάνα όσο έπρεπε για να μην πιάσει καλά την κεφαλιά.

Στο 64' είχαμε την πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Ταρίκ Ελιουνούσι να παίρνει τη θέση του Μανθάτη που εντυπωσίασε με την απόδοσή του στο πρώτο ημίχρονο. Λίγα λεπτά αργότερα και Συγκεκριμένα στο 68' είχαμε μεγάλη ευκαιρία με τον Νορβηγό που έτρεξε αρκετά μέτρα και λίγο πίσω από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε ένα δυνατό σουτ που απέκρουσε ο Έριτς.

Η Αστάνα άρχιζε να πέφτει σιγά σιγά και ήταν μεγάλη ευκαιρία ο Ολυμπιακός να το εκμεταλλευτεί και να ψάξει στο τελευταίο εικοσάλεπτο το γκολ της νίκης! Ο Ελιουνούσι απείλησε και πάλι 5 λεπτά μετά στο 73ο λεπτό όταν μετά από διώξιμο έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ του οποίο κόντραρε αλλά ο Έριτς το έδιωξε σε κόρνερ λίγο πριν καταλήξει στο βάθος της εστίας του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αρκετά με τον Ολυμπιακό να χάνει μία ακόμα μοναδική ευκαιρία όταν από σέντρα του ακούραστου Σεμπά, ο Κάρντόσο πήρε κεφαλιά η οποία πήγε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Έριτς.

Έτσι ο Ολυμπιακός με 7 βαθμούς πλέον, άφησε την Αστάνα στους 2 και την έθεσε ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης πρόκρισης. Ο Θρύλος με νίκη στην έδρα του με τη Γιανγκ Μπόις θα πάει στους 10 πόντους και εφόσον δεν νικήσει ο ΑΠΟΕΛ απόψε τους Ελβετούς στην Κύπρο θα έχει και τον πρώτο λόγο για την πρωτιά στον όμιλο!