Πέμπτη, 24 Νοεμβρίου 2016

, , ,

Μπορούσε τη νίκη, πάει στην Κύπρο για την πρωτιά!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε θέλοντας να πάρει τη νίκη και να περάσει στην πρώτη θέση του ομίλου μετά το δώρο που του έκανε η Αστάνα νικώντας τον ΑΠΟΕΛ. Ο κόσμος αμέσως μετά το ΣΕΦ γέμισε και το Καραϊσκάκη και έδωσε παλμό στο γήπεδο προσπαθώντας να σπρώξει την ομάδα στη  νίκη.

1ο ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να θέλει να πάρει τον έλεγχο. Στο 4ο λεπτό έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Ελιουνούσι να μπαίνει με φόρα από τη δεξια πλευρά της περιοχής όμως πάνω στην ταχύτητα που είχε αναπτύξει δεν βρήκε καλά τη μπάλα και έτσι την έστειλε λίγο άουτ.

Η Γιουνγκ Μπόις αναλωνόταν σε άσκοπη κατοχή ενώ στη μοναδική στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο που βγήκε με αξιώσεις ο Ρέτσος σταμάτησε τον επιθετικό τον Ελβετών, Μπερτόν, με εκπληκτική επέμβαση πριν αυτός γίνει επικίνδυνος.

Ο Ολυμπιακός μας συνέχισε να πιέζει σκληρά και κατάφερε να απειλήσει στο 23' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη όταν ο Μποτία σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους αλλά η κεφαλιά του πέρασε ξυστά δίπλα από το δοκάρι. Φτάσαμε στο 26ο λεπτό με την κατοχή να είναι 58%-42% υπέρ του Ολυμπιακού. Στο 29' και στο 31' είχαμε από μία κίτρινη κάρτα για Ολυμπιακό και Γιουνγκ Μπόις αντίστοιχα, ενώ τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση.

Τελευταόα καλή φάση του ημιχρόνου ήταν μετά από ένα σδου του Σεμπά με το αριστερό έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Εμβογκό. Ο Ολυμπιακός φαίνεται επηρεασμένος από την αποχή τριών εβδομάδων, δεν έχει ρυθμό και το 0-0 φαντάζει φυσιολογικό. Ας ελπίσουμε σε καλύτερη εικόνα στο β' 45λεπτο.

2ο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 46' όταν μετά από εκπληκτική κάθετη στον Σεμπά,  αυτός δεν μπόρεσε με σουτ να σκοράρει και την έστειλε πάνω στον Εμβογκό.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό λύθηκε ο γόρθδιος δεσμός για την επίτευξη του γκολ. Ο Κώστας Φορτούνης κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο και ανέλαβε ο ίδιο την εκτέλεσή του στέλνοτας τη μπάλα με αριστουργηματικό τρόπο στα δίχτυα και γράφοντας το 1-0.

Στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0. Ο Σεμπά πλάσαρε με το δεξί από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Εμβογκό. Μια ανάσα από το 2-0 η ομάδα του Πειραιά, τρίτη χαμένη ευκαιρία με τον Βραζιλιάνο.

Δυστυχώς αυτές οι ευκαιρίες πρέπει να γίνονται γκολ καθώς λίγο μετά τα πράγματα ήρθαν ανάποδα για το Θρύλο και μετά από μπαλιά των μέσω της Γιουνγκ Μπόις, ο επιθετικός των Ελβετών Άρον από το ύψος της περιοχής έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ και σκότωσε τον Λεάλι, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και να βγει μπροστά. Πέτυχε ένα γκολ στο 64' με τον Ιντέγε που όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και δεν μέτρησε και κρατώντας τη μπάλα, έψαχνε συνεχώς διαδρόμου με τη Γιουνγκ Μπόις να προσπαθεί να κρατήσει αυτή την ισοπαλία.

Το επόμενο σημαντικό στον αγώνα ήταν η κίτρινη που αποκόμισε από φάουλ ο Μποτία και του στερεί τη συμμετοχή του στον αγώνα με την ΑΠΟΕΛ στην Κύπρο. Η επόμενη ευκαιρία ήρθε στο 71' όταν μετά από ωραία μακρινή μπαλιά του Μιλιβόγεβιτς για τον Φιγκέιρας, εκείνος έδωσε με την μια στον Ιντέγε, αλλά η μεταβίβασή του ήταν λίγο πιο ψηλά απ' ό,τι θα περίμενε ο Νιγηριανός και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο αγώνας έφτασε στο 75' και με τη Γιουνγκ Μπόις να έχει κάνει 2 αλλαγές, ο Μπέντο έπρεπε να κάνει μία διορθωτιή κίνηση για να αλλάξει με κάποιο τρόπο την εκέλιξη της αναμέτρησης. Στο 78' είδαμε μία πολύ καλή φάση από τον Ολυμπιακό με καλή κυκλοφορία όμως πριν ο Ιντέγε κάνει παράλληλημπαλιά προς το σημείο του πέναλτι, ο Φον Μπέργκεν έδιωξε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να απειλήσει καθόλου. Η διακοπή τριών εβδομάδων αλλά και η μία(!) μόνο αλλαγή δεν βοήθησαν τον ΟΛυμπιακό που φάνηκε να μη έχει δυνάμεις για κάτι παραπάνω και πλέον πηγαίνει στην Κύπρο για να νικήσει και να πάρει την πρωτιά του ομίλου.

Ακολουθήστε το ρεπόρτερ του Ολυμπιακού, Δημήτρη Παξινό στο Facebook!