Top Ad 728x90

Παρασκευή, 18 Νοεμβρίου 2016

, , ,

ΘΡΥΛΕ ΤΟΥΣ ΣΚΟΤΩΣΕΣ ΞΑΝΑ!

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ!!!!!!!!!! Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΞΑΝΑ!! Μπορεί να πήγαινε τρένο όλο το πρώτο ημίχρονο και να πήγε με +8 στο ημίχρονο (39-47), ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και γύρισε τον αγώνα και όμως τρία δεύτερα πριν το τέλος ο Σπανούλης με εκπληκτική ασίστ βρήκε τον Πρίντεζη και με καλάθι-φάουλ έγραψε το 79-77 τελειώνοντας τον Παναθηναϊκό ξανά στην έδρα του στο τέλος!

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού: Γκριν 4, Μπιρτς 8 (6ρ), Γιανγκ, Παπαπέτρου 7, Σπανούλης 22 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 8 ασίστ), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 17 (6/8δ), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3, Χάκετ 11 (3ασ), Λοτζέσκι 6.

Τα στατιστικά του Παναθηναϊκού: Σίνγκλετον 14 (9ρ), Νίκολς, Ρίβερς 14, Μποχωρίδης, Καλάθης, Φώτσης 13, Παππάς 9, Φελντέιν 3, Μπουρούσης 8, Καλάθης 16 (9ασ).

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού: 79 πόντοι, 20/36 δίποντα (55.6%), 11/23 τρίποντα (47.8%), 6/9 βολές (66.7%), 19 ριμπάουντ (4-15), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 λάθη.

Τα στατιστικά του Παναθηναϊκού στο ματς: 77 πόντοι, 14/28 δίποντα (50%), 11/23 τρίποντα (47.8%), 16/22 βολές (72/7%), 28 ριμπάουντ (7-21), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 4 μπλοκ.

Με ηγέτη τον Σπανούλη

Ο Ολυμπιακός είχε από το ξεκίνημα τον Βασίλη Σπανούλη σε μεγάλη ημέρα. Ο αρχηγός του Θρύλου ήταν εξαιρετικός οργανωτικός και έκανε... μάγκα τον Μπιρτς. Στο ξεκίνημα του ματς η μπάλα πήγαινε διαρκώς στον Καναδό σέντερ και εκείνος τελείωνε τις φάσεις, κυρίως με καρφώματα. Ο Καναδός ήταν εκείνος που πέτυχε τους 8 από τους 11 πρώτους πόντους του Θρύλου. Τρία σερί τρίποντα των «πράσινων» τους στο προσπέρασμα (17-16). Ο V-Span μπήκε στο ματς και σε ό,τι αφορά το σκοράρισμα και έτσι πήγαμε στο 23-23 (στο 10λεπτο).

Ο Ολυμπιακός έκανε το τέλειο ματς σε ό,τι αφορά τα λάθη! Μόλις ένα στο πρώτο ημίχρονο, στο 19:57! Έλεγξε απόλυτα το ρυθμό και πήρε μια τεράστια νίκη, χωρίς καν να τρέξει, να κάνει δηλαδή αυτό που ξέρει καλύτερα από τον καθένα στην Ευρώπη! Με τον Χάκετ να σκοράρει 7 πόντους στην αφετηρία του δευτέρου 10λεπτου, ο Θρύλος βρέθηκε στο +9 (32-23) και από εκείνο το σημείο έκανε το παιχνίδι του. Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν κυρίως με ατομικές ενέργειες να μπουν στο ματς, αλλά δεν μπορούσαν. Σιγά-σιγά εκτός από τον Σπανούλη, στο σκοράρισμα μπήκε και ο Γκριν, αλλά ο Βασίλης ήταν το κάτι άλλο. Τρομερός στα 20 λεπτά με 16 πόντους (4/5τρ.) αλλά και 5 ασίστ. Το +10 (35-45) ήρθε με το νέο τρίποντο του Kill Bill και το ημίχρονο έκλεισε με 39-47.

Ένα καλό δεκάλεπτο και το γνωστό φινάλε

Η 3η περίοδος δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό. Τα λάθη που έγινε σε άμυνα και επίθεση επέτρεψαν στους «πράσινους» να μπουν μέσα στο ματς. Ο Θρύλος σκόραρε μόλις 14 στο διάστημα 20’-30’, ενώ δέχθηκε 24! Ήταν το σημείο του ματς που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν θέματα και στα δύο σημεία του παρκέ. Ο ΠΑΟ έβαλε αρκετά τρίποντα στο δεκάλεπτο, ειδικά στα τελευταία λεπτά με τον Ρίβερς να έχει 2/2 σε καίριο σημείο. Ο Καλάθης πήρε πολλές φάσεις πάνω του, αυτό πρόσκαιρα βοήθησε τον ΠΑΟ, αλλά στο φινάλε η κούραση που είχε στοίχησε. Ο Θρύλος είχε λύσεις επιθετικά, ακόμα κι εκεί που αντιμετώπισε πρόβλημα. Νευρικότητα και ορισμένα εύκολα σουτ, με τον Πρίντεζη να δίνει πόντους και καθοριστικές «ανάσες». Ο Χάκετ πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο (55-61), αλλά με ένα σερί 8-0 γύρισε το ματς, στο 30ό λεπτό (63-61).

Η τελευταία περίοδος ήταν συγκλονιστική, αλλά ο Ολυμπιακός είχε και καθαρό μυαλό και ηρεμία στο παιχνίδι του. Κι αυτό ήταν το σημείο αναφοράς. Οι πρωταθλητές μπήκαν καλά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με Λοτζέσκι, Παπαπέτρου και σερί 6-0 έκανε το 63-67. Το ματς είχε συνεχόμενες εναλλαγές, με τον Σπανούλη να παίρνει ανάσες, να επιστρέφει σε καίριο σημείο και να κάνει ό,τι ήθελε στο παρκέ. Στη μια φάση σκόραρε, στην άλλη δημιουργούσε. Ο ΠΑΟ πλησίαζε, αλλά ο V-Span ξαναέδινε προβάδισμα. Τα δύο τρίποντα του Ρίβερς έκαναν το 67-71, 73-71! Και από εκεί αρχίζει το γκραν γκινιόλ σημείο του ματς. Ο ΠΑΟ πήγε και στο +4 με τρίποντο του Φώτση (2:16), ενώ είχε προηγηθεί ένα ανεπίτρεπτο σφύριγμα (2:22 για το τέλος), με τον Σίνγκλετον να κάνει ένα ολοφάνερο φάουλ στον Μπιρτς, αλλά να μην δίνουν οι τρεις διαιτητές την παράβαση. Δύο βολές του Σπανούλη, ένα καλάθι και το γκολ φάουλ του Πρίντεζη, 3’’ πριν το τέλος και μετά την απίστευτη ασίστ του V-Span, έκριναν το ματς. Με τη βολή του Καλάθη, στα 26.5’’ να κάνει το 77-76, πριν διαμορφωθεί το 77-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-47, 63-61, 77-79.