Κυριακή, 6 Νοεμβρίου 2016

, , ,

ΘΡΥΛΕ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΩΝ, τους ΞΕΡΑΝΕΣ και αυτούς!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός

Η μεγάλω ώρα για το ντέρμπι έφτασε και ο Ολυμπιακός ήθελε μία νίκη με εμφατικό τρόπο! Μία νίκη που όχι μόνο θα έδειχνε πως είναι το αφεντικό στα ντέρμπι με τους διώκτες του, αλλά και που θα τον έβαζε οδηγό για το πρωτάθλημα από Νοέμβρη!

1ο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα θέλοντας να πετύχει το γρήγορο γκολ που θα έβγαζε το βάρος από τα πόδια του.

Μόλις στο 9' άρχισαν οι ομορφιές όταν ο Μολέντο όντας τελευταίος παίκτης έκανε αδύναμη πάσα προς τα πίσω στον Στιλ και πριν τρέξει ο Φορτούνης μόνος του να πάρει τη μπάλα, τον γκρέμισε βλέποντας μόνο κίτρινη σε μία φάση που ήταν ξεκάθαρη κόκκινη!

Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ρέτσο όταν μετά από εκτέλεση φάουλ μπήκε στην πορεία της μπάλας ο Ντα Κόστα και την ακούμπησε με τον Ρέτσο να έρχεται από πίσω και με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής την έστειλε ελάχιστα πάνω από το κάθετο δοκάρι του Στιλ.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν ιδιαίτερα προκλητικοί καθώς έμοιαζαν να γκρεμίζονται σε κάθε μαρκάρισμα και να κάνουν τσαμπουκάδες άνευ λόγου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο αρχηγός τους, Ζέκα που όταν ο Μάρτινς σήκωσε το πόδι στο ύψος του στέρνου ακουμπόντας μόνο μπάλα ο Ζέκα έπιασε το κεφάλι του και έπεσε κάτω σε μία μοναδική ερμηνεία με το replay να τον... ξεμπροστιάζει!

H «Θεία Δίκη» (η κανονική όχι αυτή του ΣΚΑΪ) ήρθε λίγα λεπτά αργότερα όταν από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, ο Μποτία σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με εκπληκτική καμπυλωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα δοκάρι (στο κάθετο) και γκολ με τον Στιλ να μην μπορεί να κάνει τίποτα! Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ πήρε κεφάλι πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο!

Αυτό όμως ήταν πολύ λίγο για το Θρύλο... Για αυτό και λίγα λεπτά μετά σε μία υποδειγματική αντεπίθεση η μπάλα πήγε από τον Φορτούνη στον Σεμπά, ο Βραζιλιάνος με εκπληκτική μεταβίβαση βρήκε τον Ελιουνούσι και ο Νορβηγός πρόλαβε με πλασέ τον Στιλ και έγραψε το 2-0!!

Το Καραϊσκάκη πήρε φωτιά! Ο κόσμος παραληρούσε και όλοι όρθιοι φώναζαν! Ακόμα και ο κατά τα άλλα ο ήρεμος Μπέντο «τρελάθηκε» και πανηγύριζε με την ψυχή του σαν μικρό παιδί!

Aπό εκεί και πέρα, ο Θρύλος κυριάρχησε ανελέητα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Παναθηναϊκός όποια προσπάθεια και αν προσπάθησε να βγάλει την ανέκοπταν. To κερασάκι στην τούρτα ήρθε όταν ο Ολυμπιακός χτύπησε ξανά από στημένη φάση. Συγκεκριμένα στο 36' ύστερα από εκτέλεση του Φορτούνη είχαμε κεφαλία του Ιντέγε και ο Στιλ δεν μπόρεσε να διώξει και απλά ακούμπησε τη μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα!

Το ημίχρονο βρήκε τον Θρύλο να προηγείται με 3-0 και τον Παναθηναϊκό να έχει μείνει στο... πούλμαν!

2ο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ πιο χαλαρός στον αγωνιστικό χώρο. Με το άγχος της επίτευξης του γκολ να έχει φύγει οι παίκτες του Ολυμπιακού φάνηκαν πολύ πιο απελευθερωμένοι. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να μαζέψει τις δυνάμεις του για να καταφέρει κάτι αλλά μάταια.

Βέβαια αυτό μέχρι τη στιγμή που ο Σιδηρόπουλος αποφάσισε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και να δώσει ανύπαρκτο πέναλλτι σε μία προβολή του Μποτία που βρίσκει ξεκάθαρα την πμάλα και ο ίδιος ήταν δίπλα. Βέβαια, η Θεία Δίκη και πάλι κανε την εμφάνιση της καθώς ο Λεντέσμα που εκτέλεσε το πέναλτι την έστειλε άουτ και οι φίλαθλοι τρελάθηκαν και πάλι σαν να μπήκε γκολ!

Η απελπισία ήταν ζωγραφισμένη στα πρόσωπα των παικτών και του προπονητή του Παναθηναϊκού που ούτε με αυτή τη... χειρουργική επέμβαση δεν μπορούσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι!

Στο 68' ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει τέσσερα τα τέρματά του όταν ο Ελιουνούσι ύστερα από γύρισμα δεν μπόρεσε να βρει στην κίνηση καλά την μπάλα και στην εξέλιξη της φάσης ο Φιγκέιρας με σουτ δεν μπόρεσε να σκοράρει καθώς ο Στιλ έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Από εκεί και πέραο ρυθμόςέπεσε ελαφρώς με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πως απλά δεν μπορεί για το κάτι παραπάνω και ο Ολυμπιακός να κάνει οικονομία δυνάμεων σε ένα παιχνίδι που είχε κριθεί. Ο κουρασμένος Μποτία αντικαταστάθηκε από τον Βιάνα και ο Λέτο που είχε ζητήσει από μόνος του αλλαγή βγήκε μέσα σε κλίμα... γιούχας από όλο το γήπεδο πετώντας μάλιστα το περιβραχιόνιο.

Ο κόσμος συνέχιζε ασταμάτητα να φωνάζει και να σπρώχνει τον Ολυμπιακό χωρίς σταματημό. Η κατοχή ήταν σε ερυθρόλευκα πόδια με τον Ολυμπιακό να έχει αποκτήσει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα.

Στο 83' είχαμε ολιγόλεπτη διακοπή μετά από ένα φάουλ και νεύρα των παικτών και αφού έπεσαν τα πνεύματα και καθάρισε ο χώρος από τον καπνό ο Σιδηρόπουλος συνέχισε τον αγώνα. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 6 και ο Καρντόσο μπήκε στη θέση του Ιντέγε ως τελευταία αλλαγή με τον  Νιγηριανό να αποθεώνεται από τους φιλάθλους. Ο Ολυμπιακός κέρδισε ένα ακόμη φάουλστο δεύτερο λεπτό καθώς και ένα κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο με τον Καρντόσο να κα΄νει μόνο ένα σουτ στο 4ο λεπτό τον καθυστερήσεων. Ο αγώνας έφτασε στη λήξη του. Ο κόσμος έμεινε να αποθεώσει τους παίκτες οι οποίοι χειροκρότησαν τους φιλάθλους με τη σειρά τους.

Ο Ολυμπιακός μετά από αυτή του τη νίκη ξέφυγε 7 βαθμούς από τον ΠΑΟ, 8 από την ΑΕΚ και 10 από τον ΠΑΟΚ δείχνοντας πως και φέτος θα κάνει κούρσα μόνος του για τον τίτλο. Πλέον, οι παίκτες στην διακοπή λόγω εθνικών θα ξεκουραστούν και ο Μπέντο θα δοκιμάσει αρκετούς και θα δώσει ευκαιρίες έχοντας βγάλει ένα δύσκολο πρόγραμα 8 συνεχόμενων αγώνων σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ακολουθήστε το ρεπόρτερ του Ολυμπιακού, Δημήτρη Παξινό στο Facebook!