Πέμπτη, 22 Δεκεμβρίου 2016

, ,

Δεν απείλησε, δεν νίκησε!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός

Ο Θρύλος σήμερα όφειλε να νικήσει και να πάρει το διπλό στη Γερμανία που θα τον εδραίωνε στην πρώτη τριάδα και θα μπορούσε να συνεχίσει δυναμικά όμως δεν μπόρεσε να είναι αποτελεσματικός ούτε στην επίθεση ούτε στην άμυνα.

Οι Γερμανοί έκαναν πολλά σερί στον αγώνα δείχνοντας πως ο Ολυμπιακός έχανε συνεχώς τη συγκέντρωσή του και σε άμυνα και σε επίθεση καταφέρνοντας ταυτόχρονα να δώσει την απαραίτητη αυτοπεποίθηση στη Μπάμπεργκ που με την κατάλληλη ευστοχία στα τρίποντα άνοιξε σε μεγάλα επίπεδα τη διαφορά (μέχρι +20), η οποία τελικά κατέληξε στους 14 πόντους, με 82-68.

Πλέον, ο Ολυμπιακός οφείλει να ανασυνταχθεί και να προσπαθήσει να κερδίσει στα επόμενα παιχνίδια αν θέλει να διατηρηθεί στην πρώτη 4αδα για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.
Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Η κακή μέρα από το... πρωί φάνηκε καθώς ο Ολυμπιακός δέχτηκε δύο εύκολα καλάθια και κάνοντας επιθετικό φάουλ με τον Μιλουτίνοφ το σκορ έφτασε στο 7-0 μετά από τρίποντο του Κόζερ και στο 9-0 με καλάθι του Μίλερ. Ο Σφαιρόπουλος πήρε κατευθείαν τάιμ άουτ.

Η κατάσταση φάνηκε να βελτιώνεται με ένα καλάθι του Σπανούλη και μία βολή του Μπιρτς, οι ερυθρόλευκοι πήγαν το σκορ στο 13-3. Στη συνέχεια με δύο τρίποντα του Παπανικολάου και του Σπανούλη αντίστοιχα το σκορ έγινε 13-9.

Ο Ολυμπιακός έχασε για δεύτερη φορά τη συγκέντρωσή του και με ένα σερί 8-0, η Μπάμπεργκ ξέφυγε και πάλι σε διψήφια διαφορά. Με 4 βολές από Λοτζέσκι και Γκριν αλλά και δύο βολές του Ζήση για τη Μπάμπεργκ το σκορ του δεκαλέπτου έφτασε στο 23-13.

2ο δεκάλεπτο

Η πολύ άσχημη εικόνα του Ολυμπιακού χειροτέρεψε κι άλλο καθώς στο δεύτερο δεκάλεπτο (θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και το δεκάλεπτο των σερί), παρά τις φωνές του Σφαιρόπουλου και την απαίτησή του για συγκέντρωση ο Ολυμπιακός δέχτηκε ένα σερί 8-0, με τη διαφορά να ανοίγει πολύ και το σκορ να γίνεται 31-13.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε μία μικρή αντίδραση με καλάθια των Γκριν, Γιανγκ και Παπαπέτρου και με ένα δικό του 8-0 μείωσε σε 31-21. Ο Ολυμπιακός έπρεπε να προσπαθήσει να ισορροπήσει το παιχνίδι όμως όταν δεν μένεις πιστός στο πλάνο σου τότε όσα ξεσπάσματα κι αν έχεις πάλι στα ίδια θα καταλήγεις.

Η Μπάμπεργκ έβγαζε διάθεση και πάθος στο παρκέ και με τους κορυφαίους Μελί και Ζήση έβαλε 7 πόντους συνεχόμενους στέλνοντας τη διαφορά και πάλι στο +17. Ο Ολυμπιακός πέτυχε κάποιους πόντους με τον Σπανούλη και τον Γκριν, όμως ο Κοζέρ αποφάσισε να... κάνει το παιχνίδι της ζωής του και με ακόμα ένα ξέσπασμα έφτασε στο 48-29 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

3ο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός για να εξαντλήσει τις όποιες πιθανότητες του έδινε το -19 έπρεπε να παρουσιάσει ένα πολύ σοβαρό πρόσωπο. Ήθελε σφιχτή άμυνα και σίγουρες λύσεις στην επίθεση. Το δεκάλεπτο ξεκίνησε και ο Ολυμπιακός φάνηκε να δείχνει σημάδια βελτίωσης στην αρχή με δύο τρίποντα του Μάντζαρη και δύο καλάθια από Σπανούλη και Αγραβάνη μειώνοντας σε 50-39.

Στη συνέχεια, είχαμε διαδοχικά καλάθια και από τις δύο ομάδες με τη διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα (54-43), 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η Μπάμπεργκ προσπάθησε να ξεφύγει μετά από τρίποντο του Στάγκερ και καλάθι του Μέλι όμως με τρίποντο του Παπαπέτρου ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά στα ίδια (59-48), ενώ με καλάθι της Παπανικολάου στη λήξη έριξε τη διαφορά στους 9.

4ο δεκάλεπτο

Η Μπάμπεργκ φάνηκε να είναι πολύ τυχερή στην αρχή της πιο κρίσιμης περιόδου. Με ακόμα ένα τρίποντο του Στάγκερ αλά και τρίποντο-βολή από τον Μίλερ λίγο αργότερα ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +14 (66-52). Στα επόμενα λεπτά η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και ο Ολυμπιακός έπρεπε να πατήσει ένα τελευταίο γκάζι για να διεκδικήσει ότι μπορούσε.

H Mπάμπεργκ όμως φάνηκε πως ήταν αποφασισμένη να πάρει τη νίκη εφόσον της είχε δώσει το δικαίωμα ο Ολυμπιακός. Με νέο τρίποντο πήγε το σκορ στο 75-58με 4 λεπτά να απομένουν και ουσιαστικά να δίνει τη χαριστική βολή καθώς δεν είχε πλέον τα ψυχικά αποθέματα να προσπαθήσει μία φοβερή ανατροπή.

Στα τελευταία λεπτά η Μπάμπεργκ απλά κατάφερε να ανεβάσει λίγο περισσότερο τη διαφορά φτάνοντας στο +19 (80-61) δύο λεπτά πριν το τέλος ενώ το σκορ έφτασε στο τέλος το 82-65.

Συμπέρασμα: O Oλυμπιακός οφείλει να αφήσει αυτό το παιχνίδι όσο το δυνατόν πιο σύντομα καθώς δεν του άφησε τίποτα θετικό. Πρέπει λοιπόν, ξεκινώντας από τον αγώνα του Απόλλωνα Πατρών να ανασυνταχθεί και να βελτιωθεί εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Ακολούθησε το ρεπόρτερ του Ολυμπιακού, Δημήτρη Παξινό στο Facebook!