Πέμπτη, 1 Δεκεμβρίου 2016

, ,

Εσείς σε κρίση και ο ΘΡΥΛΟΣ δε λέει να σταματήσει!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός

O Ολυμπιακός είχε ένα θεωρητικά εύκολο έργο και με νίκη σιγούρευε όχι μόνο την πρόκριση αλλά και την πρωτιά. Βέβαια, ήθελε να αποφύγει ανεπιθύμητες καταστάσεις όπως οι τρεις εξυγιαντές που δεν μπόρεσαν με ομάδες Β' κατηγορίας να νικήσουν.

Ο Μπέντο μπορεί να παρέταξε μία ενδεκάδα με 8 αλλαγές (Χουτεσιώτη, Ρομαό, Ντε λα Μπέγια, Καμπιάσο, Μπουχαλάκη, Μάριν, Μανθάτη, Πάρντο) , όμως ζήτησε επιθετικό ποδόσφαιρο από ποδοσφαιριστές που ήθελαν να αρπάξουν την ευκαιρία να αποδείξουν πως αξίζουν παραπάνω ευκαιρίές.

1ο ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με το Θρύλο να έχει τον έλεγχο και στο 6ο λεπτό με τον Φιγκέιρας να κάνει την σέντρα η μπάλα να περνάει από όλους να καταλήγει στον Πάρντο αλλά το σουτ του τελευταίου σταμάτησε τελευταία στιγμή στο κεφάλι του Ηρακλή.

Ο Ολυμπιακός είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και έχοντας πίσω από τον Ιντέγε τους τρεις κινητικούς παίκτες του, Μανθάτη, Πάρντο, Μάριν να μην σταματούν να κάνουν κινήσεις δημιουργούσε ρίγματα και προϋποθέσεις για ευκαιρίες. O Oλυμπιακός δεν άργησε να προηγηθεί με εύκολο τρόπο όταν στο 16' ο Μποτία έβγαλε την βαθιά μπαλιά, ο Φιγκέιρας γύρισε, ο Ιντέγε έπιασε αέρα και ο Καμπιάσο με μονοκόμματο σουτ έκανε το 0-1 για τον Ολυμπιακό, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του μέσα στη σεζόν.

Στο 20' είχαμε νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ιντέγε αυτή την φορά αλλά το σουτ που δοκίμασε πέρασε λίγο άουτ με τον Θρύλο να ψάχνει το δεύτερο γκολ που θα κάνει πολύ πιο εύκολο το έργο του. Συνέχεια είχαε στο 23' όταν είδαμε κι άλλη φάση με τον Ιντέγε. Σέντρα του Μανθάτη, ο Ιντέγε έπιασε την κεφαλιά, πάνω στην γραμμή έδιωξε σε κόρνερ ο Θεολόγου.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός πέτυχε το δεύτερο γκολ που ζητούσε με τον Ιντέγε όταν ο Μπουχαλάκης έβγαλε μία εκπληκτική κάθετη στον Φιγκέιρας ο οποίος έβγαλε την παράλληλη μπαλιά στον Ιντέγε ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 0-2 για τον Ολυμπιακό.

Στη συνέχεια το επιθετικό κρεσέντο του Ολυμπιακού΄, όταν στο 33' είχαμε σουτ του Ιντέγε, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Αθανασίου. Στο 36' και στο 37' είχαμε νέα σουτ από Πάρντο και Φιγκέιρας στα οποία ο Αθανασίου μπόρεσε να αντιδράσει. Στο 39' είδαμε μία ακόμα μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό με τον Φιγκέιρας ο οποίος βγήκε στη πλάτη της άμυνας αλλά ο Αθανασίου έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 42' εν τέλει είχαμε ακόμα ένα γκολ που κλείδωσε μία και καλή τον αγώνα για τον Ολυμπιακό όταν μετά από κόρνερ του Μάριν ο Ιντέγε πίεσε τον αμυντικό των Χανίων, Θεοδώρου που βρήκε άτσαλα τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, με αυτό το αυτογκόλ να είναι και η τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός είχε πετύχει αυτό που ήθελε. Να έχει από νωρίς μία εύκολη επικράτηση που θα του επέτρεπε να αγωνίζεται χωρίς άγχος αλλά και να δώσει την ευκαιρία στο Μπέντο να δοκιμάσει πρόσωπα και συστήματα.

2ο Ημίχρονο

O Oλυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με μία αλλαγή, τον Παραγουανό Καρντόσο αντί του Ιντέγε που είχε κάνει τη δουλειά του στο πρώτο ημίχρονο. Ο Θρύλος συνέχισε από εκεί που σταμάτησε καθώς μόλις στο 49' με μία ρουκέτα του Φελίπε Πάρντο έξω από την περιοχή η μπάλα πήγε στο παράθυρο του Αθανασίου γράφοντας το 0-4.

Στο επόμενο διάστημα ο Ολυμπιακός αρκέστηκε σε μία κατοχή ψάχνοντας κάποιον ανοιχτό διάδρομο. Ο Πάουλο Μπέντο με το σκορ να είναι σε τέτοια επίπεδα, δοκίμασε όπως ήταν αναμενόμενο παιδιά της Ακαδημίας και συγκεκριμένα τον Ανδρούτσο που πήρε τη θέση του Μανθάτη στο 65'.

Στη συνέχεια, και συγκεκριμένα στο 68' είχαμε γκολ του Ολυμπιακού με τον Καρντόσο το οποίο ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ καθώς θεωρήθηκε πως ο Φιγκέιρας που ήταν εκτεθειμμένος επηρέασε τη φάση ενώ κάτι τέτοιο δεν συνέβη όπως φάνηκε και στο replay.

Ο Μπέντο έκανε και την τρίτη του αλλαγή βάζοντας τον πιτσιρικά Τσιμίκα στη θέση του Ντε λα Μπέγια με τον νεαρό Έλληνα να κάνει την πρώτη του φετινή εμφάνιση σε επίσημο αγώνα του Ολυμπιακού.

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός χωρίς να χάσει σε καμία στιγμή την κατοχή και με τον Χουτεσιώτη απλό θεατή, κατέβασε ταχύτητα και δεν είδαμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση. Είχε ήδη πετύχει μία εύκολη νίκη και με την «δεύτερη ομάδα» όσο μπορείς να πεις δεύτερη μία ομάδα με Καρντόσο, Πάρντο, Καμπιάσο, Μάριν, Μποτία, Ντε λα Μπέγια.

Ο Ολυμπιακός πέρασε ως μόνος πρώτος από τον όμιλο και πλέον συγκεντρώνεται στις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα και στον αγώνα πρωτιάς ομίλου στην Κύπρο με τον ΑΠΟΕΛ την επόμενη βδομάδα.

Ακολουθήστε το ρεπόρτερ του Ολυμπιακού, Δημήτρη Παξινό στο Facebook!