Top Ad 728x90

Πέμπτη, 15 Δεκεμβρίου 2016

, ,

Οι νέοι «άλωσαν» τη Σπάρτη

Ο Ολυμπιακός μπήκε με μία απόλυτα εναλλακτική ενδεκάδα με τον Πάουλο Μπέντο να θέλει να δει αρκετά πράγματα και να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα. Σε έναν κλειστό αγώνα χωρίς ιδιαίτερο θέαμα είδαμε τον Ολυμπιακό με πολλά παιδιά της ακαδημίας του να παίρνει τη νίκη από το γκολ της χρυσής αλλαγής του Μπέντο, τον Μανθάτη.

Περνώντας τον Τσόρι πίσω από τον επιθετικό και τον Μάριν αριστερά σε μία προσπάθεια να τους συνδυάσει, ο Μπέντο έβαλε στην κορυφή της επίθεσης το νεαρό Ανδρούτσο καθώς λόγω των ενοχλήσεων που ένιωθε ο Ιντέγε είναι πιθανόν να χρησιμοποιηθεί την Κυριακή ο Καρντόσο.

1o ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να κυριαρχήσει και να δημιουργήσει ευκαιρίες την ώρα που η Σπάρτη αμυνόταν και με τους έντεκα παίκτες πίσω από τη μπάλα.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 6ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Πάρντο από τα δεξιά, κεφαλιά του Ρέτσου, ο Μελισσάς απομάκρυνε... πάνω στον Τσόρι, η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού και κατέληξε άουτ.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε αυτά τα πρώτα λεπτά, είχε την κατοχή της μπάλας και έψαχνε διαδρόμους για την εστία του Μελίσσα. Προς τα μέσα του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν ισορροπήσει λίγο το ματς με τον Μπέντο να ζητάει μεγαλύτερη ένταση από τους παίκτες του.

Η Σπάρτη, στο πρώτο μισάωρο μπόρεσε να σταθεί πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και ο ΘΡΥΛΟΣ έψαχνε τα πατήματά του. Η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 38' ήταν από ένα πολύ καλό σουτ του Ντε λα Μπέγια το οποίο απέκρουσε με πολύ καλή επέμβαση ο Μελίσσας ίσως στην καλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο.

2ο ημίχρονο

Οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο με το πρώτο δεκάλεπτο να μην έχει αξιόλογο. Την παράσταση έκλεβε ο κόσμος που ήταν όρθιος σε πλαγιές δίπλα από το γήπεδο για να δει δωρεάν τον αγώνα.

Στο 57' ήρθε η πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Μάριν που δεν κατάφερε να αποδώσει όπως ήθελε και τον νεαρό Μανθάτη να μπαίνει στον αγώνα. Στο 60ο λεπτό,ο Ανδρούτσος έπαιξε στην περιοχή ζήτησε πέναλτι, όμως ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτε. Ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει να γίνεται πιο δραστήριος και η επόμενη ευκαιρία-προειδοποίηση ήρθε στο 64' όταν ο Πάρντο βγήκε στα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στον επερχόμενο Ανδρούτσο, αλλά το πλασέ του δεν βρήκε στόχο και κατέληξε λίγο άουτ.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ έστελνε μήνυμα στη Σπάρτη ότι ανέβαινε και στο αμέσως επόμενο λεπτό κατάφερε αυτό που έψαχνε. Ο Πάρντο έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Μανθάτης με κοντινό πλασέ στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Πειραιά.

Ο Μανθάτης αποδείχτηκε χρυσή αλλαγή καθώς οκτώ μόλις λεπτά αφότου μπήκε μπόρεσε να χριστεί σκόρερ. Στο 75' ο Τσιμίκας μπήκε στη θέση του Ντε λα Μπέγια ενώ οι αλλαγές έκλεισαν λίγο αργότερα με τον Βούρο να μπαίνει στη θέση του Ρέτσου και τον Ολυμπιακό να έχει 6(!) παίκτες από την ακαδημία του να αγωνίζονται σε έναν αγώνα και 5 εξ αυτών να αγωνίζονται ταυτόχρονα στην ενδεκάδα.

Στο 79ο λεπτό είχαμε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μετά την σέντρα του Πάρντο, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Οι παίκτες της Σπάρτης έπεφταν συνεχώς κάτω ανά 2-3 λεπτά για... ευνόητους λόγους και λίγο αργότερα σηκώνονταν σαν να μην έχουν πάθει τίποτα.

Tα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι αξιόλογο, με τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που κρατούσε τα ηνία του αγώνα και τον ακούραστο Ντομίνγκεζ να τρέχει και να προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις, σε συνδυασμό με τους Ανδρούτσο-Μανθάτη.

Ο Ολυμπιακός με αυτή τη νίκη του έκανε το 3 στα 3 στον όμιλο πέρασε ως πρώτος και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του την Τρίτη.

Η 11αδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ: Χουτεσιώτης, Ρέτσος, Μποτία, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Μπουχαλάκης, Καμπιάσο, Πάρντο, Τσόρι, Μάριν, Ανδρούτσος.

Η 11άδα της Σπάρτης: Μελίσσας, Καρτσαμπάς, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Παπαχρήστος, Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Κατσίκης, Αρσενίεβιτς Ν., Ηλιόπουλος, Βελλίνης.