, , ,

Πολύ κακή εμφάνιση και ήττα στην Κύπρο!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός

1o ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε θέλοντας να επιβάλλει το ρυθμό του. Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να κυκλοφορήσει και με ένα φάουλ και ένα κόρνερ ο Ολυμπιακός έκανε αισθητή την παρουσία του τα πρώτα λεπτά χωρίς κάποια μεγάλη φάση που να δημιουργήσει αναταρραχή στην άμυνα.Η πρώτη ευκαιρία ήρθε από τον ΑΠΟΕΛ όταν μετά από μία εκτέλεση κόρνερ ο Σωτηρίου πήρε κεφαλιά όμως η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια του Λεάλι.

Αυτό που δεν μπορούσε να κάνει ο Ολυμπιακός εξαιτίας των λαθών και των βιαστικών επιλογών το έκανε ο ΑΠΟΕΛ όταν μετά από μία βαθιά μπαλιά ο Σωτηρίου μπήκε ανάμεσα στο αμυντικό δίδυμο και σηκώνοντας τη μπάλα πάνω από το Λεάλι που έβγαινε...χωρίς λόγο στη συνέχεια με τον Ντα Κόστα θεατή να τον κοιτάζει πήρε την κεφαλιά από το Μαροκινό αλλά και το Βιάνα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 στο 19'.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βρει τα πατήματά του και τον κόσμο στην Κύπρο να ξεσηκώνεται. Με μία βαθιά μπαλιά σε ίδια φάση με αυτή του γκολ του ΑΠΟΕΛ ο Σεμπά πήγε να «χωθεί» και να περάσει τον Βάτερμαν όμως δεν τα κατάφερε. Στο 25' μετά από γύρισμα του Σεμπά στην περιοχή, ο Ελιουνούσι έπιασε ένα δυνατό σουτ όμως έστειλε τη μπάλα μακριά από το τέρμα.

Το επόμενο τέταρτο πέρασε πραγματικά χωρίς τίποτα αξιόλογο. Ο Ολυμπιακός με την κατοχή προσπαθούσε να απειλήσει αλλά δεν μπορούσε να το καταφέρει κάνοντας πολλά λάθη επιθετικά. Ύστερα μέσα σε ένα δίλεπτο είδαμε δύο σημαντικές στιγμές. Σε κόρνερ του Φορτούνη, ο Βιάνα βρέθηκε αμαρκάριστος και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Βάτερμαν ενώ στην επόμενη φάση ο Σωτηρίου ύστερα από διεκδίκηση βγήκε απέναντι στο Λεάλι που με εκπληκτικό μπλονζόν μάζεψε την μπάλα.

2ο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με την ίδια ενδεκάδα και την ίδια... διάθεση. Ένα σουτ του Φορτούνη στα πρώτα λεπτά ήταν αυτό που ξεχώρισε το οποίο απέκρουσε και μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Βάτερμαν.

Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απειλήσει μόλις μπήκε ο Γιαννιώτας με μία παράλληλη μπαλιά του Έλληνα μέσου που δεν πρόλαβε ο Σωτηρίου.  Ο Ολυμπιακός φάνηκε να μην μπορεί να βγάλει αυτοματισμούς και ποιότητα και να κάνει πάρα πολλά λάθη στην ανάπτυξη. Ο Μπέντο θέλησε να περάσει τον Ανδρούτσο στη θέση του Μάρτινς και όχι τον Τσόρι προσπαθώντας να δώσει φρεσκάδα και να εκμεταλλευτείτις επιθετικές δεξιότητες του νεαρού Έλληνα.

Τα λεπτά κυλούσαν και το μόνο που συνέβη για τον Ολυμπιακό είναι μία παράλληλη μπαλιά του Ελιουνούσι την οποία δεν πρόλαβε ο Ιντέγε. Ο Ολυμπιακός πολύ κακός, δεν μπόρεσε να απειλήσει παρά μόνο με μία λόμπα του Ανδρούτσου που έδιωξε ο Βάτερμαν.

Στη συνέχεια ήρθε,.. και η συνέχεια για τον ΑΠΟΕΛ που στην αντεπίθεση μετά από παράλληλη μπαλιά στην περιοχή του Μοράις, η άμυνα αδράνησε και πάλι και έτσι στο 83' ο Ντε Καμάργκο έκανε το 2-0 και τελείωσε τον αγώνα. Ο Ολυμπιακός πλήρωσε μία πολύ κακή εμφάνιση και δεν έδειξε σε κανένα σημείο ότι θέλει τη νίκη και παλεύει. Είναι μία ήττα με κάτω τα χέρια που δυστυχώς έφερε μνήμες καλοκαιριού και... Μπερ Σεβά.

Πλέον από το γκρουπ των αδύναμων θα εύχεται για μία καλή κλήρωση. Οι πιθανοί αντίπαλοι θα βγουν εφόσον ολοκληρωθούν και οι τελευταίοι αγώνες των ομίλων.

Ακολουθήστε το ρεπόρτερ του Ολυμπιακού, Δημήτρη Παξινό στο Facebook!