Κυριακή, 18 Δεκεμβρίου 2016

, , ,

Θρυλική ανατροπή και... καλές γιορτές!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός

O Θρύλος μπορεί να τα... χρειάστηκε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου όμως βρήκε τα αποθέματα και την ενέργεια από τις αλλαγές του και έφερε τούμπα το παιχνίδι κάνοντας την ανατροπή, πετυχαίνοντας τη νίκη με 3-1 και πάει με... καθαρό κεφάλι και σταθερή διαφορά για Χριστούγεννα.

O Oλυμπιακός μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να πάρει μία άνετη νίκη και να διατηρήσει τη διαφορά από τους διώκτες του για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Βέβαια, εν όψει και των διακοπών οι παίκτες και το τεχνικό τιμ επιθυμούσαν τη νίκη έτσι ώστε να πάνε με ιδανικό κλίμα για διακοπές.

1ο Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας κατοχή όμως η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 10ο λεπτό για τον Παναιτωλικό. Ο Φάρλευ Βιέιρα πήρε τη μπάλα στο κέντρο πέρασε τον Βιάνα με μία όμορφη ντρίμπλα βγήκε απέναντι από το Λεάλι, όμως έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει, όταν στο 12' ο Σεμπά με ωραία σκαφτή μπαλιά έβγαλε τον Ντε λα Μπέγια σε θέση βολής όμως ο Ισπανός επιχείρησε ένα εναέριο σουτ το οποίο πήγε πολύ άουτ.

Στη συνέχεια, στο 14ο λεπτό είδαμε μία πολύ όμορφη μπαλιά του Αντρέ Μάρτινς, ο Φιγκέιρας βγήκε στην πλάτη της άμυνας και έδωσε με τη μία στον Καρντόσο ο οποίος έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Κυριακίδη.

Στο πρώτο 20λεπτο παρακολουθούσαμε καλό παιχνίδι μέχρι στιγμής. Έχει γρήγορο ρυθμό, φάσεις μπροστά στις δυο εστίες και γενικότερα γίνεται ωραίο ματς στο φαληρικό γήπεδο. Η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 30' όταν μετά από πάρα πολύ ωραία ενέργεια του Σεμπά, πέρασε έναν αντίπαλό του, σέντραρε από τα αριστερά, αλλά ο Τσοκάνης με το κεφάλι έδιωξε προτού φτάσει η μπάλα σε Πάρντο ή Καρντόσο.

Στο 43' είδαμε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Μάρκος Πάουλο βρέθηκε απέναντι από τον Λεάλι, αλλά το διαγώνιο αριστερό πλασέ του πέρασε λίγο άουτ. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Φορτούνη και κλέψιμο του άσου του Παναιτωλικού, ο οποίος βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, εκθέτωντας την άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά ήταν άστοχος.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 45+1' για τον Ολυμπιακό, που είχαμε δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Άτυχος ο Καρντόσο, βλέποντας το δυνατό του σουτ με το αριστερό να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη μετά την κεφαλιά πάσα του Σεμπά. Mια ανάσα από το γκολ πριν την ανάπαυλα οι Πειραιώτες.

2ο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με τους οπαδούς του να απαιτούν από την ομάδα να αποδώσει καλύτερα καινα προηγηθεί. Δυστυχώς, αυτό δεν συνέβη καθώς στο 52' ο Παναιτωλικός προηγήθηκε.

Ο Κούσας βγήκε μπροστά από τον Βιάνα και με κοντινή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, νίκησε τον Λεάλι και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αγρινίου. Ο κόσμος άρχισε να γιουχάρει και να ζητά από τους παίκτες του Ολυμπιακού να παλέψουν.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού άρχισαν να ανεβαίνουν και μετά από λίγα λεπτά ο Ανδρούτσος έκανε κάποια μέτρα τράβηκε τρεις αντιπάλους πάνω του,  μοίρασε αριστερά στον Καρντόσο και αυτός με μία εκπληκτική παράλληλη μπαλιά έβγαλε στον Σεμπά που με προβολή ισοφάρισε.

Είδαμε τον Μανθάτη να μπαίνει στη θέση του Πάρντο και τον Τσόρι στη θέση του Μάρτινς. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε και άρχισε να προσπαθεί και να δημιουργεί. Στο 73' Ντομίνγκες είδε λίγο έξω από την περιοχή τον Κυριακίδη, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 77' ο Σεμπά έμεινε όρθιος, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Ντομίνγκες, αλλά το πλασέ του βρήκε πάνω στον Κούσα. Στο επόμενο λεπτό είδαμε από μία μεγάλη ευκαιρία και για τις δυο ομάδες. Ο Κλέσιο πήρε κάθετη πάσα από τον Ρόσα, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Λεάλι. Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στην κόντρα.

Στην εξέλιξη της φάσης,  Ντομίνγκες πάσαρε στον Καρντόσο, εκείνος σούταρε από καλή θέση με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Κυριακίδη. Νέα ευκαιρία από τον Παραγουανό. Στο 81' Δυνατό μακρινό σουτ του Μαθάτη, δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Η μπάλα βρήκε και την πλάτη του Μύγα και πήρε λίγο ύψος. Είναι το δεύτερο δοκάρι στο ματς για τους Πειραιώτες.

Στο 83' ήρθε το πολυπόθητο γκολ για το Θρύλο που γύρισε το παιχνίδι!!! Ο Μιλιβόγεβιτς βρήκε τον Φιγκέιρας στα δεξιά, ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα, γύρισε στον Καρντόσο που ήταν πίσω από την μπάλα και σε άδεια εστία πλάσαρε για το 2-1 με το δεύτερο τέρμα του στο πρωτάθλημα και μάλιστα συνεχόμενο.

Ο Ολυμπιακός δε σταμάτησε εκεί και συνέχισε να πυροβολεί αφού πέτυχε και το 3-1 σχεδόν αμέσως. Ο Ντομίνγκες έκανε μπαλιά από τα αριστερά, ο Φιγκέιρας έκανε το πλασέ με το δεξί, η μπάλα βρήκε και στον Τσοκάνη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κυριακίδη. Το 3-1 για τους Πειραιώτες μέσα σε ένα δίλεπτο.

Ο κόσμος πανηγύρισε και... ξέσπασε μετά την προβληματική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Είναι ένα πρόβλημα που ο Μπέντο πρέπει να το κοιτάξει καθώς ο Ολυμπιακός δεν μπαίνει δυνατά στα ματς και αναγκάζεται να τρέχει και να μη φτάνει.