, , ,

Τον ΠΑΣ-τέλωσε με Καρντόσο-Σεμπά!

Ο αγώνας

1ο Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει την ευκαιρία του μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Φορτούνη από κοντά να στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Περιστερίδη ενώ και στο 3ο λεπτό είχαμε επικίνδυνη σέντρα από τον Ελιονούσι με τον Περιστερίδη να διώχνει με δυσκολία. Στη συνέχεια, στο 4ο λεπτό είχαμε Μοναδική ευκαιρία για τον ΠΑΣ με τον Μαμπουλού να φεύγει μόνος του να περνάει σαν σταματημένο τον Μποτία, αλλά να αστοχεί σε φοβερό τετ α τετ με τον Λεάλι.

Μετά από περίπου δέκα λεπτά είχαμε μεγάλη επέμβαση του Περιστερίδη, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να σταματάει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Καρντόσο. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ γρήγορος και οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες για το γκολ. Λίγο αργότερα, έγιναν τα γνωστά ελληνικά ευτράπελα καθώς κάποιος ανεγκέφαλος έριξε ένα πλαστικό ποτήρι με νερό στον αγωνιστικό χώρο σημαδεύοντας τον Φιγκέιρας.

Ο ρυθμός έπεσε λίγο και η επόμενη καλή ευκαιρία ήρθε στο 23' όταν είχαμε κεφαλιά του Φορτούνη με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ σε μια φάση στην οποία ο Περιστερίδης είχε τον έλεγχο. Οι τελικές ήταν 4-1 υπέρ του Ολυμπιακού με την κατοχή της μπάλα να φτάνει στο εντυπωσιακό 72% χωρίς όμως ο Ολυμπιακός να τη μετουσιώνει σε γκολ.

Στο 31' είχαμε ευκαιρία για τον ΠΑΣ με τον Κοζορώνη να κάνει το μακρινό σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ αλλά με τον Λεάλι να φαίνεται να ελέγχει την πορεία της μπάλας. Ο Ολυμπιακός πίεζε και στο 35' είδαμε μία νέα καλή στιγμή με τον Φορτούνη να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ από καλή σχετικά θέση.

Αυτό που ήταν πολύ εμφανές ήταν πως ο Ολυμπιακός πήγαινε μόνο από πτέρυγες κάνοντας σέντρες κάτι που έδειχνε πως δεν μπορούσε να βρει καθόλου χώρο στον άξονα και δεν του έφερνε το γκολ που θα ήθελε. Η σημαντικότερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 41ο λεπτό όταν ο Φορτούνης κέρδισε φάουλ ακριβώς δίπλα από τη γραμμή της περιοχής. Στο ριπλέι βέβαια, φαίνεται ο Φορτούνης να πατάει ελάχιστα τη γραμμή της περιοχής σε μία φάση που ίσως έπρεπε να δοθεί πέναλτι.

Το σημαντικότερο είναι πως ο Λίλα που έκανε το φάουλ αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Στην εκτέλεση του φάουλ ο Περιστερίδης απέκρουσε με το πόδι(!) τη μπάλα που πρώτα είχε κοντράρει στο τείχος.

2ο Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος είδαμε τον Ολυμπιακό με τους ίδιους παίκτες χωρίς αλλαγές. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει άουτ στο 49ο λεπτό.

Είδαμε τον Ολυμπιακό να περνάει τον Πάρντο στο 59ο λεπτό αντί του Ελιουνούσι, καθώς ο Νορβηγός ήταν κυριολεκτικά ανύπαρκτος στον αγώνα. Η πρώτη υποψία ευκαιρίας στον αγώνα ήρθε στο 61' με τον Καρντόσο να θέλει να γυρίσει ωραία την μπάλα στην μικρή περιοχή, αλλά να μην τον ακολουθεί κανείς συμπαίκτης του.

Στο 65' ο Μπέντο έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα καθώς πέρασε τον Ιντέγε αντί του Φορτούνη κάνοντας το σχήμα 4-4-2. Το σύστημα αυτό όπως είχε γίνει και στο Καυταντζόγλειο απέδωσε σχεδόν αμέσως καθώς 3 λεπτά μετά είδαμε αυτό που περιμέναμε όλοι εδώ και καιρό. ΤΟΝ ΟΣΚΑΡ ΚΑΡΝΤΟΣΟ ΝΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΓΚΟΛ ΜΕ ΤΗ ΦΑΝΕΛΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ!

Στο 68' ο Σεμπά έκανε τη σέντρα, η άμυνα του ΠΑΣ κοιμήθηκε και ο Καρντόσο ανενόχλητος από το ένα μέτρο έκανε το 0-1 για τους Πειραιώτες!

Παρότι το γκολ δεν μπήκε με ψηλή μπαλιά, η αλλαγή του Μπέντο είχε ακριβώς αυτή την λογική. Με το γήπεδο να είναι σε τραγική κατάσταση ο Πορτογάλος λογικά σκέφτηκε να βάλει ακόμα έναν ψηλό παίκτη μέσα, προκειμένου με κάποια κεφαλιά να έρθει το 0-1.

Ο ρυθμός πάγωσε αρκετά με τον Ολυμπιακό να έχει πετύχει αυτό που ήθελε και τον Πετράκη του ΠΑΣ Γιάννινα να βάζει τον επιθετικό Κόντε προσπαθώντας να διεκδικήσει κάποια φάση που θα του έδινε την ισοπαλία. Ως απάντηση σε αυτή την κίνηση, ο Μπέντο πέρασε τον Καμπιάσο για να παίξει με δύο αμυντικά χαφ και να κρατήσει τη μπάλα καθώς και το υπάρχον σκορ.

Μάλιστα ο Ολυμπιακός βρήκε και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα κλειδώνοντας το ματς με τον Σεμπά. Μετά από μπαλιά-λόμπα του Μιλιβόγεβιτς, ο Σεμπά πήγε πρώτος και βλέποντας τον Περιστερίδη να βγαίνει σήκωσε με δυνατό σουτ τη μπάλα και την έστειλε στην εστία του ΠΑΣ γράφοντας το τελικό 0-2.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε νίκη στην έδρα του πιο δυνατού αντιπάλου του στην Ελλάδα, με βάση την απόδοση του στους αγώνες.