Top Ad 728x90

Κυριακή, 29 Ιανουαρίου 2017

, , ,

Άλωσε τη Βέροια και... σε 5-6 εβδόμαδες ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ!

Ο Ολυμπιακός μπήκε στη Βέροια με το σκεπτικό να καθαρίσει από νωρίς από μία δύσκολη (λόγω κατάστασης γηπέδου) έδρα και να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο. Κατάφερε να σκοράρει νωρίς όμως ισοφαρίστηκε αλλά δεν έχασε την ψυχραιμία του. Κατάφερε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες και να σκοράρει και πάλι πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Θρύλος κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και με πολύ καλή διαχείριση δυνάμεων να πάρει ένα διπλό που του ανοίγει ακόμα πιο πολύ το δρόμο για άλλο ένα πρωτάθλημα το οποίο κατηφορίζει προς Πειραιά.

Ο Μπέντο παρέταξε το Ρέτσο δεξιά, Βιάνα-Νικολάου στο κέντρο και Ντε λα Μπέγια αριστερά, τον Ανδρούτσο με τον Μίλι στον άξονα και το Φορτούνη μπροστά τους. Ο Ιντέγε έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης και στις πτέρυγες ο Μάριν με τον Σεμπά.

1ο Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά και έκανε την πρώτη του ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό που έκανε σουτ ο Φορτούνης το οποίο έβγαλε ο Λόπεθ και μετά 2 σουτ, ένα από Ιντέγε και ένα από Σεμπά. Στο 5ο λεπτό είχαμε νέο σουτ του Μιλιβόγεβιτς που πήγε άουτ.

Ο Ολυμπιακός κράταγε την κατοχή και κυκλοφορούσε τη μπάλα έξω από την περιοχή και στο 10ο λεπτό κατάφερε αυτό που ήθελε. Ένα γρήγορο γκολ! Εξαιρετική κίνηση από Σεμπά που έβγαλε έτοιμο γκολ για Φορτούνη. Πριν όμως έχει παρέμβει ο Μελίσσης που με κεφαλιά διώχνει την μπάλα πάνω στον ερυθρόλευκο άσο. Ο Φορτούνης βρέθηκε από κοντινή απόσταση με κενή την μεριά της εστίας στην οποία ήταν και έσπρωξε με κεφαλιά τη μπάλα στο τέρμα.

Στα επόμενα λεπτά, η Βέροια κέρδισε κάποια μέτρα και ο Ολυμπιακός δεν πίεσε τόσο με αποτέλεσμα να απειλήσει στο 24' όταν παρολίγον να ισοφαρίσει με πρωταγωνιστή ο Καπετάνος με την μπάλα να έχει βρει και στο δοκάρι.

Η Βέροια προειδοποίησε, ο Ολυμπιακός δεν πρόσεξε και στο επόμενο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους. Το 1-1 έγινε με διαγώνιο τελείωμα του Σαρπονγκ. Ο Θρύλος έπαθε ένα μικρό μπλακ άουτ για το επόμενο πεντάλεπτο με τη Βέροια να κάνει φάση στο 30' την οποία βγήκε και καθάρισε ο Καπίνο.

Από εκεί και πέρα όμως, ο Θρύλος ανέβηκε και προειδοποίησε με κεφαλιά του Ιντέγε στο 32' και μετά από 3 λεπτά ξαναπήρε το προβάδισμα. Μετά από σέντρα του Μάριν, πολύ όμορφη δυνατή κεφαλιά από Μιλιβόγεβιτς, η μπάλα πήγε δοκάρι και μέσα και 1-2 για την ομάδα του Ολυμπιακού.

Η επόμενη στιγμή που ξεχώρισε ήταν η κίτρινη του Ανδρούτσου, ο οποίος μας... ανησύχησε καθώς στο 44' βρέθηκε πεσμένος κάτω με χτύπημα στο κεφάλι χωρίς όμως να είναι κάτι επικίνδυνο. Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου έγινε ένα λεπτό νωρίτερα όταν υπήρξε συνδυασμός Σεμπά με Ιντέγε και προσπάθεια του Νιγηριανού άουτ.

2ο Ημίχρονο

Στο 47' ο Φορτούνης εκτέλεσε δυνατά φάουλ και δυσκόλεψε τον τερματοφύλακα της Βέροιας, ο οποίος όμως απέκρουσε, ενώ η επόμενη φάση έγινε στο 50' με σέντρα Μάριν, κεφαλιά Σεμπά και διώχνει με γροθιές ο Λόπεθ.

Στο 53' είχαμε μία σέντρα του Σαρπόνγκ που μπλόκαρε ο Καπίνο ενώ στο επόμενο λεπτό είχαμε σουτ του Μάριν άουτ. Στο 59ο λεπτό είχαμε διπλή επέμβαση του Λόπεθ σε προσπάθεια Ιντέγε μετά από φάση που έφτιαξε ο Μάριν. Λίγο αργότερα έγινε η πρώτη αλλαγή, με τον Ελιουνούσι να μπαίνει στη θέση του Μάριν.

Στα επόμενα λεπτά είδαμε τον Ολυμπιακό να κρατάει μπάλα και να προσπαθεί να ρίξει το ρυθμό για να κάνει οικονομία δυνάμεων εφόσον κρατούσε τη νίκη στα χέρια του. Στο 73' ο Καπετάνος προσπάθησε να βγει στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού όμως υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.

Στο 77' είχαμε ένα ωραίο σουτ του Μιλιβόγεβιτς, το οποίο πέρασε δίπλα από την εστία του Λόπεθ ενώ στο επόμενο λεπτό είδαμε σουτ του Ιντέγε που κατέληξε κόρνερ. Στο 80' είδαμε τον Καρντόσο μπήκε στον αγώνα και ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα αφού η Βέροια είχε ξεμείνει από δυνάμεις.

O Kαρντόσο λίγο μετά την είσοδό του μοίρασε στον Ελιουνούσι ο οποίος έκανε σουτ και μπλόκαρε ο Λόπεθ. Στο 86' είχαμε πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς κάτω στη γωνία του Λόπεθ όμως ο κίπερ της Βέροιας κατάφερε με υπερένταση να διώξει σε κόρνερ.

Στο 89' είχαμε σέντρα του Ανδρούτσου που μπλοκάρεται. Στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων, ο Θρύλος φρόντισε να κρατήσει την μπάλα και να φτα΄σει άνετα σε μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα!

Ο Θρύλος με αυτή τη νίκη πήγε στο +13 από τους διώκτες του και αρχίζει να ατενίζει το μέλλον περιμένοντας όπως λέει και το γνωστό σύνθημα.. σε 5-6 εβδομάδες να χριστεί ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ και μαθηματικά!