Κυριακή, 8 Ιανουαρίου 2017

, , ,

Φέρτε του την κούπα από σήμερα! Άλωσε και την Ξάνθη!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός

Ο Ολυμπιακός μπήκε σε ένα ακόμη ντέρμπι κορυφής μετά από τα Γιάννινα και μπόρεσε να καθαρίσει τον αγώνα σχετικά εύκολα. Δεν έχασε σε κανένα σημείο την κυριαρχία του και με τα δύο γκολ αλλά και το δολοφονικό τάκλιν του Λισγάρα στον Σεμπά που οδήγησε σε διπλή αποβολή, να ξεχωρίζουν ως στιγμές του αγώνα, ο ΘΡΥΛΟΣ καθάρισε τον αγώνα και συνεχίζει το μοναχικό του δρόμο για το 44ο πρωτάθλημα.
1ο Ημίχρονο

O Θρύλος ξεκίνησε δυναμικά στον αγώνα. Όπως έγραψα και στο σχόλιο μου στη σελίδα «ΘΡΥΛΙΚΑ ΝΕΑ» στο Facebook, ήταν πολύ καλή η πίεση ψηλά του Ολυμπιακού. Μόλις ξεκινούσε κατοχή η Ξάνθη από τον τερματοφύλακα ή έκλεβε τη μπάλα από παίκτη του Ολυμπιακού, οι ερυθρόλευκοι αμέσως έτρεχαν και πίεζαν αναγκάζοντας την Ξάνθη σε 4 λάθη μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο.

H πρώτη σημαντική ευκαιρία ήρθε στο 7' όταν οΦορτούνης πήρε μέτρα με την μπάλα, έσπασε αριστερά στον Ιντέγε μέσα στην περιοχή, εκείνος σούταρε με το αριστερό από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Κοντά στο 0-1 οι Πειραιώτες.

Στο 9' ο Φορτούνης σέντραρε για το κεφάλι του Ιντέγε, ο Νιγηριανός έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Χατζητερζόγλου, το οποίο ήταν απλωμένο με τον Μάνταλο όμως να αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί.

Η επόμενη ευκαιρία ήταν στο 18ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα έφτασε στον Βιάνα, ο οποίος σούταρε δυο φορές πάνω στους αμυνόμενους της Ξάνθης και στην τρίτη προσπάθεια μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς.

Με τον Ολυμπιακό να έχει υπεροχή στην κατοχή με 67%, η επόμενη μεγάλη φάση έγινε στο 29'. Ο Μάριν έσκαψε την μπάλα για τον Σεμπά, όμως πρόλαβε να βγει έγκαιρα ο Ζίβκοβιτς και να διώξει με τις γροθιές. Ωραία έμπνευση από τον Γερμανό μεσοεπιθετικό.

Επικίνδυνα γύρισε με το κεφάλι ο Φιγκέιρας για τον Λεάλι στο 31ο λεπτό, προσπάθησε να μπει στη φάση ο Τριάδης, αλλά ο Ιταλός τερματοφύλακας μάζεψε την μπάλα. Στο 38' ο Ολυμπιακός μετουσίωσε την συντριπτική κατοχή σε ΓΚΟΛ με τον «μπομπέρ» της ομάδας, Μπράουν Ιντέγε.

Ο Μιλιβόγεβιτς έκανε την σέντρα για τον Σεμπά, ο Λισγάρας προσπάθησε να διώξει, η μπάλα στρώθηκε στο αριστερό του Ιντέγε και εκείνος με αριστερό σουτ από το ύψος του πέναλτι την έστειλε στην αριστερή γωνία του Ζίβκοβιτς. Δέκατο φετινό γκολ του Νιγηριανού φορ στο πρωτάθλημα.

Στο 45' είδαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σολτάνι μπήκε στην περιοχή, έσπασε την μπάλα από τα δεξιά στον Γιουνές, εκείνος έκανε το σουτ με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λεάλι, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα.

2ο Ημίχρονο
Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε τόσο δυνατά στον αγώνα στο δεύτερο μέρος. Η πρώτη δυνατή φάση έγινε στο 57' που ο Λισγάρας έκανε ένα δολοφονικό τάκλιν που θα μπορούσε να έχει αφήσει ανάπηρο τον Σεμπά. Αμέσως οι παίκτες του Ολυμπιακού, πήγαν να διαμαρτυρηθούν και οι παίκτες της Ξάνθης πήγαν με τσαμπουκά να κάνουν τους μάγκες την ώρα που ο παρ' όλιγον δολοφόνος Λισγάρας καθόταν στην άκρη.

Ο Σεμπά σηκώθηκε τσαντισμένος και έβριζε κουτσαίνοντας και ο Μάνταλος έδειξε για ακόμα μία φορά σε αγώνα που διαιτητεύει την ομάδα μας την εμπάθειά του. Μετά την αδιαμφισβήτητη κόκκινη στον Λισγάρα, ο διαιτητής Μάνταλος έβγαλε κόκκινη στον Σεμπά επειδή... θύμωσε που πήγαν να τον αφήσουν ανάπηρο, ενώ έδωσε και κίτρινη στο Μποτία γιατί κατά τη γνώμη του... τόλμησε να διαμαρτυρηθεί για το συμπαίκτη του που δέχθηκε αυτό το απάνθρωπο μαρκάρισμα.

Είδαμε στο 66' την πρώτη αλλαγή του Θρύλου καθώς ο Μανθάτης αντικατέστησε το Μάριν σε μία προσπάθεια του Μπέντο να φρεσκάρει τη μεσοεπιθετική γραμμή καθώς με την αποβολή του Σεμπά και τον κουρασμένο Μάριν κάτι τέτοιο δεν θα ήταν εύκολο να γίνει.

Στο 75ο λεπτό με την κατοχή του Ολυμπιακού να είναι στο 65% είχαμε 5(0)-8(4) τελικές προσπάθειες υπέρ του Ολυμπιακού. O ρυθμός έπεσε αρκετά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν λόγω κρύου και αποβολών να κάνουν οικονομία δυνάμεων για να αντέξουν μέχρι το τέλος.

Στο 82ο λεπτό ο Ανδρούτσος μπήκε στη θέση του Φορτούνη, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός ευτύχησε να κλειδώσει τη νίκη με τον αρχηγό του. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς, ο Ζίβκοβιτς δεν μπόρεσε να κάνει απολύτως τίποτα, η μπάλα στην αριστερη΄του γωνία και 0-2 για τον Ολυμπιακό στο 89'.

O Oλυμπιακός ξεπέρασε και το εμπόδιο της Ξάνθης και ξέφυγε πλέον με 12 παίκτες από τη 2η θέση στην οποία συγκατοικούν Ξάνθη-Πανιώνιος. Ο Θρύλος έχει μία αρκετά ασφαλή διαφορά και εφόσον βγάλει χωρίς απώλειες το πρόγραμμα του Ιανουαρίου τότε μπορεί να λέει πως έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα καθώς κανένας αντίπαλος δεν δείχνει ικανός να τον απειλήσει.