Top Ad 728x90

Κυριακή, 15 Ιανουαρίου 2017

, , ,

«Γάζωνε» ο Ιντέγε, έμπαζε η άμυνα!

Ο Θρύλος μπήκε στο σημερινό αγώνα θέλοντας να επιβάλλει το ρυθμό του και να σκοράρει από την αρχή για να γίνει το αφεντικό του αγώνα.

Αυτό εν μέρει το πέτυχε καθώς σκόραρε δις μέσα στο πρώτο τέταρτο με δράστη τον Ιντέγε, όμως στη συνέχεια χαλάρωσε και έδωσε το δικαίωμα στον Πλατανιά να βγει μπροστά και από μία σκοτωμένη φάση λόγω αδράνειας του Βιάνα να δεχθεί τη μείωση από τον Πλατανιά, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου μετά από συνεργασία ο Γιακουμάκης βγήκε απέναντι στον Λεάλι που του έκανε πέναλτι και ισοφάρισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θρύλος δε μπήκε δυνατά όμως στη συνέχεια ανέβηκε και απείλησε ειδικά το τελευταίο τέταρτο, χωρίς ωστόσο να πετυχαίνει το γκολ της νίκης και έμεινε στο 2-2 που και φέτος κατάφερε να κόψει βαθμούς από την ομάδα μας.

1ο Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο 3ο λεπτό προειδοποίησε τον Πλατανιά όταν ο Ιντέγε βρέθηκε μία ανάσα από το 0-1! Με μεγάλη επέμβαση ο Σωτηρίου έδιωξε από γύρισμα Φορτούνη. Στο επόμενο όμως λεπτό και πάλι ο Ιντέγε ανταμείφθηκε για τη μαχητικότητά του. Ο Μάριν έκανε την μπαλιά, ο Μπανανά έδιωξε πάνω στον Νιγηριανό που με το σώμα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Θρύλος δεν αρκέστηκε εκεί και μόλις στο 13' ξαναχτύπησε με «δράστη» και πάλι τον Ιντέγε. Ο Μάριν "έσπασε" εξαιρετικά την μπάλα σε Ντε Λα Μπέγια αυτός με την μία σε Ιντέγε και με προβολή ο Νιγηριανός σκόραρε.

Στο 17' είδαμε την πρώτη απειλή από Πλατανιά με σουτ του Μανούσου και τον Λεάλι με 2η προσπάθεια μπλοκάρει. Ο Πλατανιάς άλλαξε προσέγγιση στον αγώνα ανέβηκε περισσότερο και ο Θρύλος φάνηκε να χαλάρωσε για το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Φορτούνης έχοντας χτυπήσει από νωρίς πονούσε και παρ' ότι παρέμενε μέσα για να βοηθήσει δεν μπόρεσε να μπει στο κλίμα του αγώνα.

Η επόμενη καλή φάση στον αγώνα ήρθε στο 34'. Είχαμε πολύ καλό φάουλ για Ολυμπιακό το οποίο έδιωξε ο Πριντέτα. Δύο λεπτά αργότερα ο Πλατανιάς μείωσε. Πλάγιο από τον Στάθη, ο Βιάνα χάνει τον Γιακουμάκη που σουτάρει και σκοράρει υπό πίεση.

Σαν να μην έφτανε αυτό τρία λεπτά αργότερα ο αγώνας ήρθε στα ίσια. Πέναλτι σε βάρος του Ολυμπιακού από Λεάλι σε Γιακουμάκη και ευκαιρία να ισοφαρίσει η ομάδα των Χανίων που δεν την έχασε και ο Μανούσος ευστόχησε κάνοντας το σκορ 2-2.

Έτσι το ημίχρονο έληξε με ισόπαλο σκορ.

2ο Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ήθελε να ψάξει τη λύση στο δεύτερο ημίχρονο και αναγκάστηκε στην πορεία να κάνει πολύ πιο επιθετικό το σχήμα του.

Στο 53' είχαμε ευκαιρία για τον Πλατανιά με τον Μανούσο να χάνει πλασέ από καλή θέση. Δύο λεπτά αργότερα είχαμε, προσπάθεια με Μάριν και Μανθάτη που κόβεται, ενώ και στο 56' σέντρα του Ιντέγε που κόπηκε.

Ο Μπέντο έκανε την πρώτη του αλλαγή βάζοντας τον Ανδρούτσο στη θέση του Μάριν θέλοντας να φρεσκάρει τη μεσοεπιθετική γραμμή. Ο Γερμανός ήταν πολύ καλός στο πρώτο μισάωρο μετά έπεσε λίγο η απόδοσή του.

Στο 64' είχαμε άλλη  μία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μάρτινς σε Ιντέγε και κεφαλιά του Νιγηριανού που μπλόκαρε ο Σωτηρίου. Από το 65' και μετά ο Πλατανιάς πλέον έπαιζε με 4-5-1. Πιο προωθημένος έπαιζε ο Φορτούνης. Ενώ υπήρξαν φωνές Ολυμπιακού για μαρκάρισμα σε Ανδρούτσο στην περιοχή. Ο διαιτητής όμως έκανε νόημα στον πιτσιρικά να σηκωθεί.

Ο Ολυμπιακός, συνέχισε να προσπαθεί και με την είσοδο του Καρντόσο αντί του Μανθάτη γύρισε το σύστημα σε 4-4-2. Το αμυντικό δίδυμο του Ολυμπιακού αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα και σίγουρα αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να ανησυχήσει τον Μπέντο.

Στο 80' ο διαιτητής για ακόμα μία φορά αρνήθηκε πέναλτι στον Ολυμπιακό όταν φάνηκε να υπάρχει τράβηγμα μέσα στην περιοχή στο Ρέτσο. Για ακόμη μία φορά ο διαιτητής δεν πήρε σωστή απόφαση και μάλιστα σε βάρος του Ολυμπιακού.

Στο 84' είδαμε μία ακόμα χαμένη ευκαιρία για τον Θρύλο με μπαλιά του Μπουχαλάκη και ο Ιντέγε σε τετ α τετ δεν έκανε καλό κοντρόλ και του έφυγε η μπάλα που τη μπλόκαρε ο Σωτηρίου. Απίθανη ευκαιρία που θα μπορούσε να τελειώσε ο Ιντέγε τον αγώνα εφόσον έκανε κοντρόλ.

Στις καθυστερήσεις με εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Θρύλος έχασε την τελευταία ευκαιρία του με κεφαλιά του Ιντέγε που πέρασε ξυστά από την εστία του Σωτηρίου.