Σάββατο, 7 Ιανουαρίου 2017

, , ,

ΠΑΝΤΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! - Μαγικός Παπαπέτρου!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός
Ο ΘΡΥΛΟΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΞΑΝΑ! ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΑΥΛΑ! Παίρνοντας το προβάδισμα από το 4ο λεπτό του αγώνα είχε αντιδράσεις σε όλα τα κρίσιμα σημεία, δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να κάνει το παιχνίδι του και με τον κορυφαίο Παπαπέτρου και τους Σπανούλη-Μπιρτς συμπαραστάτες ξέρανε τα βαζέλια μέσα στο σπίτι του!

Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς βρήκε τους δύο αιωνίους αντιπάλους να καίγονται να κερδίσουν προφανώς για το γόητρο αλλά και για να ανέβουν στην κατάταξη. Ο Θρύλος μας, παρά τις απουσίες, και τους παίκτες που δεν ήταν στο 100% είχε μόνο στόχο τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό του Πασκουάλ.

Το ΣΕΦ ήταν κατάμεστο με τον κόσμο να κάνει το γήπεδο ένα... καζάνι που βράζει παρουσία και του προέδρου της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλη Μαρινάκη.
Η πεντάδα του Ολυμπιακού είχε Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μπιρτς.

1ο Ημίχρονο

Ο Θρύλος δεν ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και στα πρώτα λεπτά έκανε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πετύχει 4 κλεψίματα και το σκορ ξεκίνησε από το 4-0 υπέρ της βαζέλας. Όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε αμέσως και με πρωταγωνιστή έναν εκπληκτικό Μπιρτς που τελείωσε την πρώτη περίοδο με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ έκανε το σκορ 11-5 υπέρ του Θρύλου.

Ο Θρύλος εκμεταλλεύτηκε τα πολλά φάουλ του Παναθηναϊκού βρίσκοντας 6 πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου από βολές με τους Σπανούλη και Πρίντεζη ενώ ο Παναθηναϊκός είχε μοναδικό σκόρερ τον Τζέιμς που με δικούς του 6 πόντους έγραψε το 17-11 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, είδαμε τον... «κωλόφαρδο» Ρίβερς να τα βάζει από όπου θέλει κρατώντας από τύχη τον Παναθηναϊκό στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός βρήκε γρήγορο σκορ από Λοτζέσκι, Μιλουτίνοφ ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν δύο τρίποντα από τον Ρίβερς με τον Γκριν να βάζει και αυτός ένα τρίποντο για το Θρύλο και το δείκτη του σκορ να φτάνει στο 24-19 υπέρ του Θρύλου που διατηρούσε το προβάδισμα.

Ο Ρίβερς έβαλε άλλους 4 πόντους από τους οποίους ένα πολύ τυχερό καλάθι και μείωσε στον πόντο, όμως εκεί απάντησε ο Παπανικολάου που με ένα καλάθι-φάουλ και μία βολή έστειλε τη διαφορά στο +7 (30-23). Στη συνέχεια μίλησε ο Γιάνγκ που με πόντους πριν και μετά από ένα τρίποντο του Μπουρούση έκανε το σκορ 34-28. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός απάντησε και πάλι με Τζέιμς και Ρίβερς καθώς μόνο αυτοί οι δύο τον κρατάγανε στον αγώνα, όμως ο ΘΡΥΛΟΣ που έβρισκε σκορ από όλους τους παίκτες του στηρίχθηκε τώρα στους Μπίρτς και Πρίντεζη.

Το σκορ οδηγήθηκε στο 38-37 στο τέλος του ημιχρόνου! Δείτε τα στατιστικά των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος.

Ολυμπιακός: Γκριν 3, Μπιρτς 11 (7ρ), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 4 (6ασ), Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 6, Μάντζαρης, Λοτζέσκι 2.
Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 3, Νίκολς, Ρίβερς 13 (3/3τρ), Τζέιμς 14, Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν, Τζεντίλε, Μπουρούσης 3, Καλάθης 4.

2ο ημίχρονο

Το 3ο δεκάλεπτο είχε μεγάλες διακυμάνσεις καθώς ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ δεν ξεκίνησε ιδανικά όμως βρήκε τον τρόπο να δείξει την αδιαμφισβήτητη ανωτερότητά του. Ο Θρύλος βρήκε πόντους από Πρίντεζη (4) και από τον Σπανούλη (2) την ώρα που ο Παναθηναϊκός με τυχερά σουτ έμενε στον αγώνα και πήρε το προβάδισμα με 45-48 στο 27'.

Στα επόμενα τρία λεπτά όμως ο Ολυμπιακός «γκάζωσε» και έδειξε πως όταν πάρει μπρος δεν τον πιάνει κανείς. Με βολές Λοτζέσκι, τρίποντο Παπαπέτρου που πήρε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του και στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά και άλλο ένα καλάθι του Ματ Λοτζέσκι από ασίστ του Γουότερς έφτασε στο 52-48. Ο Θρύλος συνέχισε με τρίποντο του Γκριν φτάνοντας στο 55-50 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σφαιρόπουλος ζήτησε συγκέντρωση,, ψύχραιμες αποφάσεις και όχι ανόητα λάθη που είχαν προκαλέσει πολλές από τις κατοχές του Παναθηναϊκού. Ο Θρύλος κυριάρχησε απόλυτα στο τέταρτο δεκάλεπτο κάτι που οδήγησε και στη νίκη του. Μπόρεσε να βρει απάντηση σε ένα μικρό-σερί του Παναθηναϊκού και κάπου εκεί φάνηκε πως όσες... ΥΠΕΡΤΡΟΦΕΣ και αν τρώνε είχαν μείνει από δυνάμεις σωματικές και ψυχικές.

Αν και ξεκίνησε με τρίποντο του Φελιντέιν το ματς, στη συνέχεια ο Θρύλος απάντησε με γκολ-φάουλ του Γκριν, καλάθι του Γιανγκ και τρίποντο του Ουότερς φτάνοντας στο +11 για πρώτη φορά στον αγώνα (64-53). Εκεί είδαμε την τελευταία αντίδραση του Παναθηναϊκού καθώς με δύο τρίποντα των Σίνγκλετον και Ρίβερς και καλάθι του Φελντέιν ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 65-62.

Εκεί βγήκε μπροστά για ακόμη μία φορά ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ του Ολυμπιακού στα κρίσιμα σημεία απόψε, ο Ιωάννης Παπαπέτρου.  Με δύο τρίποντα του Παπαπέτρου και ένα καλάθι σε αιφνιδιασμό του Έλληνα που πέρασε ανάμεσα από 4 παίκτες ο Ολυμπιακός πήγε στο 73-62.

Τα... βαζέλια ήταν για ακόμα μία φορά φέτος... ταύλα! Με άλλους τέσσερις πόντους του Σπανούλη το σκορ έφτασε στο τελικό 77-69.

Ο ΘΡΥΛΟΣ διατηρεί το αήττητο φέτος με τον Παναθηναϊκό μέσα-έξω και βρίσκεται πλέον στη 2η θέση της κατάταξης της Ευρωλίγκας.

Εντάξει είμαστε; Εντάξει είμαστε βαζέλες!

Ακολουθήστε το ρεπόρτερ του Ολυμπιακού, Δημήτρη Παξινό στο Facebook!