Top Ad 728x90

Τετάρτη, 4 Ιανουαρίου 2017

, ,

Τρέλα με Μάριν, το πήρε στο τέλος ο Γερμανός!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τη χρονιά με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο για τους ερυθρόλευκους. Ο Μπέντο έβαλε το Φορτούνη βασικό, με αλλαγές όμως στην ενδεκάδα τους Βιάνα, Καμπιάσο, Μανθάτη και τον Καρντόσο.

Ο Πορτογάλος ζήτησε από τους παίκτες του έλεγχο από το 1ο λεπτό και ένα γρήγορο γκολ που θα τους έλυνε τα πόδια.

1ο ημίχρονο

Στο 2ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Μετά από κομπίνα η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη έξω από την περιοχή, ο μεσοεπιθετικός των ερυθρόλευκων έπιασε το σουτ με τον Ντοναρούμα να διώχνει σε κόρνερ.

Σέντρα από τον Καμπιάσο, ο Μανθάτης έκανε το σουτ με τη μία έξω από τη μεγάλη περιοχή με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο 13ο λεπτό είχαμε καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μποτία πήρε την κεφαλιά με τον Ντοναρούμα να διώχνει σε κόρνερ.

Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 20 λεπτά με τις πιο σημαντικές στιγμές να είναι το σουτ του Φορτούνη που έδιωξε σε κόρνερ ο Ντοναρούμα στο δεύτερο λεπτό και η κεφαλιά του Μποτία στο 13' με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να είναι και πάλι εκεί.

Στο 26ο λεπτό οι ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε πέναλτι.Ο Μάσα βγήκε απέναντι από τον Λεάλι τον κρέμασε και στη συνέχεια οι δύο παίκτες συγκρούονται και ο διαιτητής δείχνει το σημείο του πέναλτι. Από το ριπλέι φαίνεται ότι ο Μάσα πάει περισσότερο πάνω στον Ιταλό παρά ο Λεάλι στον Μάσα. Ο Μάσα ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε στέλνοντας τη μπάλα στο κέντρο της εστίας.

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κυκλοφόρησει τη μπάλα όμως η πίεση του Αστέρα στα 3/4 του γηπέδου όταν ο Θρύλος είχε τη μπάλα δημιουργούσε προβλήματα. Στο 38' ο Τσιλιανίδης βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Καλτσά που έβγαινε τετ α τετ με τον Λεάλι με τον Ντε λα Μπέγια να σώζει τον Ολυμπιακό.

Στι 44' μία πολύ καλή σέντρα του Φιγκέιρας, ο Καρντόσο σηκώθηκε η μπάλα πήγε λίγο πάνω από το κεφάλι του και δεν μπόρεσε να τη βρει ο Παραγουανός.

2ο Ημίχρονο

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι πιο... αποφασισμένος. Στο 48' είχαμε την πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος. Ο Μανθάτης έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Καρντόσο πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα.

Φάουλ σε εξαιρετική θέση για τον Ολυμπιακό περίπου δύο μέτρα έξω από την περιοχή και στον άξονα. Το εκτέλεσε ο Φορτούνης αλλά πήγε εκτός. Στο 51' ο Ολυμπιακός προειδοποίησε. Εκτέλεση φάουλ από τον Φορτούνη ο Βιάνα πήρε την κεφαλιά με τον Ντοναρούμα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 54' έγινε αυτό που θα έπρεπε! Ο Ολυμπιακός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα.Σπάνιας ομορφιάς τέρμα από τον Φορτούνη. Ο μέσος του Ολυμπιακού έμεινε για πρώτη φορά χωρίς αντίπαλο έξω από την περιοχή και με εντυπωσιακό σουτ έστειλε την μπάλα στο "παραθυράκι" της εστίας του Ντοναρούμα που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός σε 1-1 τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει όλο και περισσότερο για το δεύτερο γκολ ενώ ο Ανδρούτσος πέρασε στη θέση του Καμπιάσο για να γίνει πιο επιθετικό το σχήμα. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση αλλά με τον Ολυμπιακό να έχει συνεχώς τον έλεγχο ενώ ο Αστέρας με τις αλλαγές του Ελευθερόπουλου ήθελε πλέον να κρατήσει το αποτέλεσμα.

Η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 76' όταν σε εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Ντοναρούμα. Στο 78' είχαμε την τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Μάριν να περνάει αντί του Μανθάτη που τα είχε δώσει όλα και δίκαια θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μαζί με το Φορτούνη που σκόραρε, MVP του Ολυμπιακού.

Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε τελική ο Μάριν με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να κρατά το 1-1. Η επόμενη καλή φάση έγινε στο 87' όταν μετά από σέντρα του Φιγκέιρας ο Ιντέγε απελευρώθηκε εξαιρετικά από τον Μπέρτο, όμως η κεφαλιά του ήταν άστοχη.

Στο 93' ο ΘΡΥΛΟΣ έκανε την ολική ανατροπή με τον Μάρκο Μάριν να βάζει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Θρύλου στο πρωτάθλημα! Ο Γερμανός έβγαλε εκπληκτική πάσα στον Ντε λα Μπέγια που σούταρε πάνω στον Ντοναρούμα όμως στην επιστροφή ο Γερμανός βρήκε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα τρελαίνοντας το Φάληρο!

Ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο στο τέλος με τον Μάριν να παίρνει αυτό που του αξίζει! Την αποθέωση μετά από τόσα που πέρασε!