Κυριακή, 5 Φεβρουαρίου 2017

, , ,

ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ! Πάτησε τον Ηρακλή με πολύ καλή εμφάνιση!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός

Ο Θρύλος μπήκε σήμερα στο γήπεδο θέλοντας να κάνει μία άνετη επικράτηση απέναντι σε έναν θεωρητικά εύκολο αντίπαλο. Ο Μπέντο αγωνίστηκε με όλα τα βασικά του όπλα τοποθετώντας το Ρομαό ως αμυντικό χαφ.

Ο αγώνας του βγήκε απόλυτα καθώς ο Θρύλος έκανε μία από τις καλύτερες και πιο γεμάτες εμφανίσεις του επιθετικά και με ελάχιστα λάθη αμυντικά. Πέτυχε γρήγορο γκολ στο 2ο λεπτό ενώ στη συνέχεια μπόρεσε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου να διπλασιάσει τα τέρματα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε νωρίς το τρίτο γκολ και μπόρεσε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες.

1ο Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο. Στην πρώτη του επίθεση ο Ολυμπιακός κέρδισε κόρνερ και κατάφερε να σκοράρει όταν μετά την εκτέλεση κόρνερ ο Βιάνα πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και πήρε δυνατή κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Χουάντερσον.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε αυτό που ήθελε. Ένα γρήγορο γκολ που του έλυσε τα πόδια και τον έκανε να έχει τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση. H επόμενη καλή φάση ήρθε στο 7ο λεπτό. Ο Φορτούνης σε Ιντέγε με τον Χουάντερσον να προλαβαίνει σε έξοδό του τον Νιγηριανό.

Στο 16' είδαμε μία εκπληκτική προσπάθεια από τον Σεμπά. Ο Σεμπά άδειασε εξαιρετικά δύο παίκτες και έκανε ένα σουτ που μπλόκαρε ο Χουάντερσον. Αποθεώθηκε από τον κόσμο ο Βραζιλιάνος για αυτή την περίτεχνη ενέργεια.

Το 20λεπτο συμπληρώθηκε με τις τελικές να είναι 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Μάρτινς τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα σε ένα φάουλ που άδικα δόθηκε ενώ προηγούμενω υπήρχε φάουλ στον Σεμπά που δεν δόθηκε. Ο διαιτητής έδειχνε να χάνει αρκετές φάσεις του αγώνα και μάλιστα να σφυρίζει... ανάποδα τον Ολυμπιακό σε όλες τις περιπτώσεις.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να μετουσιώσει την υπεροχή του και με 2ο γκολ προκειμένου να πάρει απόσταση ασφαλείας στο ματς, Στο 33' ο Φορτούνης έκανε μία περίτεχνη ενέργεια και σούταρε δυνατά. Η μπάλα κόντραρε και απέκτησε ταχύτητα όμως ο Χουάντερσον έδιωξε με υπερένταση. Στην εξέλιξη της φάσης είδε την κίτρινη και ο Φορτούνης για φάουλ.

Στο 35' ο Σεμπά έκανε μία ωραία προσπάθεια από τα δεξιά ξεπερνώντας τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε μία χαμηλή παράλληλη σέντρα και ο Ελιουνούσι με προβολή έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Χουάντερσον. Στο αμέσως επόμενο λεπτό κίνηση και σουτ Σεμπά που βρίσκει σε αντίπαλο και πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 39' είχαμε νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μπαλιά Φιγκεϊρας από τα δεξιά που βγάζει δύσκολα με τα πόδια ο Χουάντερσον και σουτ Φορτούνη στην  συνέχεια που μπλοκάρεται.

Ο Θρύλος στο 42' ευτύχησε να σκοράρει και να κάνει το 2-0 καθώς μετά από μία πολύ όμορφη προσπάθεια του Φιγκέιρας από τα δεξιά έκανε μία ωραία σέντρα και ο Ελιουνούσι ήρθε με φόρα και με κεφαλιά έκανε το 2-0 με τον κόσμο να τον αποθεώνει.

2ο Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όπως τελείωσε το πρώτο! Με καθολική υπεροχή και ανάπτυξη. Μάλιστα κατάφερε γρήγορα να κάνει το 3-0 στο 55'. Ο Σεμπά μετά από ακόμα μία εκπληκτική προσπάθεια έβγαλε ωραία κάθετη στον Ιντέγε και μετά από αρκετό μπέρδεμα ο Ιντέγε απέφυγε τον αντίπαλό του, σούταρε, απέκρουσε ο Χουάντερσον και ο Φορτούνης ήρθε από πίσω και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στην οροφή της εστίας κάνοντας το 3-0.

Στο 59' ο Μπέντο έκανε την πρώτη αλλαγή με τον Ανδρούτσο να περνά στη θέση του Μάρτινς που αποχώρησε καταχειροκροτούμενος. Στο 62' είχαμε ένα ωραίο σουτ του Περόνε δύσκολα ο Καπίνο την απόκρουσή του.

Στο 70' είχαμε διώξιμο του Μποτία πριν η μπάλα περάσει την γραμμή και αμέσως μετά απομάκρυνση Καπίνο με τα πόδια σε κοντινή προσπάθεια. Ο Κούρος ήταν εκείνος που έκανε την κίνηση και την προσπάθεια από κοντά. Στη συνέχεια, ο Μανθάτης μπήκε στον αγώνα στη θέση του σκόρερ Ελιουνούσι.

Μόλις μπήκε ο μικρός έκανε σέντρα για τον Ιντέγε και έδιωξε ο Χουάντερσον πριν "τσιμπήσει" την μπάλα ο Νιγηριανός, ενώ στο 75' ο πιτσιρικάς έκανε σουτ το οποίο πήγε πάνω στα σώματα. Τελευταία αλλαγή για τον Θρύλο ήταν ο Μάρκο Μαρίν που πήρε τη θέση του Φορτούνη στο 78'.

Στο 85' είδαμε σουτ του Ρομαό που κόπηκε. Δεν είχαμε κάποια άλλη φάση μέχρι το τέλος του αγώνα που βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό με 3-0 και με μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του φέτος καθώς μπόρεσε να κάνει ελάχιστα λάθη αμυντικά ενώ και επιθετιά ήταν εκπληκτικός στην επίθεση κάνοντας 13 τελικές στον στόχο!

Ο Θρύλος παραμένει με μεγάλη διαφορά από τους διώκτες του και συνεχίζει τον μοναχικό του δρόμο για την κατάκτηση ακόμη ενός πρωταθλήματος.