Top Ad 728x90

Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου 2017

, , ,

Κόλλησε στο μηδέν, σφαγή από τη διαιτησία που τον άφησε με 10!

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 καθώς ήταν στη θέση οδηγού σε όλο τον αγώνα όμως ο διαιτητής του αρνήθηκε 2 πέναλτι, ένα σε κάθε ημίχρονο και ανακάλυψε κόκκινη κάρτα στον Βιάνα αφήνοντας τον ΘΡΥΛΟ με 10 παίκτες στο 74ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από δύο μήνες και μπροστά στον κόσμο του που έκανε «καμίνι» το Καραϊσκάκη ήθελε να πετύχει μία νίκη με όσο το δυνατόν καλύτερο σκορ για να μπορέσει να μπει σε θέση οδηγού για την πρόκριση στους «16».

1ο Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας κατοχή και κατάφερε στο 2ο λεπτό να κερδίσει ένα φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής με τον Κώστα Φορτούνη να εκτελεί και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Καρτσεμάρσκας.

Η Οσμάνλισπορ μπήκε στον αγώνα θέλοντας να έχει παθητικό ρόλο και προσπαθούσε να κλείσει χώρους. Στο 7ο λεπτό κέρδισε ένα φάουλ (μαζί με κίτρινη του Φιγκέιρας) το οποίο καθάρισε ο Λεάλι.

Ο ΘΡΥΛΟΣ με τη βοήθεια του κόσμου του ήθελε να βρει τους χώρους που θα του έδιναν την ευκαιρία να ανοίξει την άμυνα των Τούρκων. Μετά από πάσα με τακουνάκι του Φορτούνη ο Σεμπά δοκίμασε σουτ στο 16' το οποίο πήγε ψηλά. Ο κίπερ της Οσμάνλισπορ ξεκινούσε τις καθυστερήσεις προκλητικά από το πρώτο δεκάλεππτο.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε και κατάφερε να φέρει τη μπάλα έξω από την περιοχή των Τούρκων αρκετές φορές χωρίς όμως να κάνει κάποια σημαντική τελική ενώ ήταν χαρακτηριστικός ο τρόπος που αντιδρούσαν οι φιλοξενούμενοι και κυρίως ο προπονητήςη τους ο οποίος θα έπρεπε να είχε αποβληθεί από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Ο Θρύλος στη συνέχεια έχασε μία μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Καρντόσο όταν ο Παραγουανός ντρίμπλαρε τον Προτοσάζκα , σούταρε αλλά ο κίπερ της Οσμάνλισπορ απέκρουσε. Στο 44' ο Εντιαγέ μετά απόδική του προσπάθεια, σούταρε και ο Λεάλι απέκρουσε στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ.

2ο Ημίχρονο

Ο Θρύλος μπήκε και πάλι δυνατά και στο 49' ο Σεμπά έκανε σέντρα με τον Καρντόσο να πηγαίνει για κεφαλιά όμως ο Καρτσεμάρσκας βγήκε και έδιωξε με γροθιές πριν πάει στον Παραγουανό.

Ο Βραζιλιάνος στο 55' έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ από μακριά, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε. Στην εξέλιξη της φάσης μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Μάρτινς έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ με πολλή καμπύλη που έδιωξε με τα ακροδάκτυλα ο Καρτσεμάρσκας σε νέο κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός είχε ανεβάσει στροφές και πίεζε για το γκολ που ΑΞΙΖΕ ΑΠΟΛΥΤΑ! Στο 68' ο Σεμπά πήρε ωραία τη μπάλα έδωσε στον Καρντόσο αλλά το σουτ του κόντραρε. Στο 74' ο διαιτητής ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ κόκκινη κάρτα ενώ δεν υπήρχε. Ο Βιάνα έκανε φάουλ και φεύγοντας πάτησε κατα λάθος τον παίκτη των Τούρκων ο οποίος ξαφνικά αρχισε να σφαδάζει και έδωσε κόκκινη στον παίκτη του Ολυμπιακού.

Πέρασε ο Ρομαό στη θέση του Καρντόσο ώστε να αναπληρωθεί το κενό στην άμυνα αφού ο Ρομαό πήγε στη θέση του αμυντικού χαφ και ο Ρέτσος γύρισε για να παίξει στο κέντρο της άμυνας. Από εκεί που ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα πλέον έπρεπε να προσέξει πάρα πολύ καθώς θα αγωνιζόταν με 10 παίκτες για τα υπόλοιπα 15 λεπτά.

Ο Θρύλος προσπαθούσε έστω και με παίκτη λιγότεερο να κυνηγήσει το γκολ την ώρα που οι Τούρκου συνέχιζαν να πέφτουν συνέχεια κάτω για να παγώσουν το ρυθμό παίζοντας αντι-ποδόσφαιρο.

Ο Μανθάτης έκανε μία ωρραία κούρασ από τα δεξιά στο 83' όμως η σέντρα του ανακόπηκε. Ο Ανσαριφάρντ πέρασε στη θέση του Μάρτινς με τον Μπέντο να θέλει να φρεσκάρει την επίθεση για να παλέψει με ότι πιθανότητες είχε να βάλει το γκολ της νίκης.

Στο 88' ο Βρσάγιεβιτς έκανε δυνατό φάουλ στον Σεμπά και ο διαιτήτης το έδωσε αλλά δεν τιμώρησε τον παίκτη της Οσμάνλισπορ αντίθετα πήγε κοντά στον Σεμπά να του πει να μην διαμαρτύρεται.

Στα λεπτά των καθυστερήσεων οι Τούρκοι συνέχισαν τις καθυστερήσεις εκνευρίζοντας τον κόσμο με τον Ολυμπιακό να βγαίνει μπροστά όμως δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.