, , ,

Κόλλησε στο μηδέν, θα κριθεί στο Περιστέρι!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός

Το σημερινό παιχνίδι ήταν πολύ ιδιαίτερο για πολλούς λόγους αγωνιστικούς και μη. Φυσικά ο πρώτος και κύριος η επέτειος των θυμάτων της Θύρας 7 που συγκίνησε άπαντες στο Καραϊσκάκη με την ανάκρουση των ονομάτων των αδικοχαμένων εκείνης της μοιραίας ημέρας.

Από εκεί και πέρα ο αγώνας ήθελε ιδιαίτερη προσοχή καθώς ο Μπέντο επέλεξε τους 4 πιτσιρικάδες που έχουν κλέψει φέτος την παράσταση να ξεκινήσουν όλοι βασικοί και μάλιστα με Ρέτσο και νδρούτσο να αγωνίζονται σε θέσεις που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά, ως αμυντικό χαφ και αριστερό εξτρέμ αντίστοιχα.

1ο Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα έχοντας την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να βρει χώρους. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 10'. Καρίμ με Φιγκέϊρας η συνεργασία και προσπάθεια του Πορτογάλου που απέφερε κόρνερ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ είδαμε κεφαλιά του αρχηγού Ρέτσου ψηλά άουτ. Στο 18' είχαμε κίνηση και σουτ από τον Καρίμ που μπλοκάρεται. Στη συνέχεια είχαμε προσπάθεια Ατρόμητου να βγει μπροστά αλλά ο Σισοκό γυρίζει, διορθώνει το λάθος που έγινε στην συνεργασία του με Ανδρούτσο και βγάζει εκτός την μπάλα.

Στο 22' φάουλ από τον Μπάχα σε Ανδρούτσο που δεν δόθηκε. Δύο λεπτά αργότερα ο Θρύλος έχασε τη μεγαλύτερη του ευκαιρία καθώς είχε δοκάρι. Σε αντεπίθεση ο Μανθάτης περνάει εξαιρετικά, ο Ανδρούτσος γύρισε την μπάλα, ο κίπερ των Περιστεριωτών την έδιωξε και ο επερχόμενος Καρντόσο με προβολή την έστειλε στο δοκάρι.

Στο 28' ο Ατρόμητος απείλησε με σουτ του Πλατέλλα από πολύ καλή θέση άουτ. Με τις τελικές να είναι 3-2 υπέρ του Ολυμπιακού, ο ΘΡΥΛΟΣ έψαχνε τρόπο να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα παίζοντας αρκετά ελκυστικό ποδόσφαιρο επιθετικά.

Στο 32' ο διαιτητής για ακόμα μία φορά φέτος δεν έδωσε καθαρό πέναλτι στον Ολυμπιακό όταν ο Μανθάτης έκανε μπαλιά συρτή από τα δεξιά και η μπάλα βρήκε στον αγκώνα του Ζησόπουλου όταν έπεφτε και άλλαξε πορεία. ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΕΝΑΛΤΙ Ο ΘΡΥΛΟΣ!

Στο 35' είχαμε κεφαλιά από Καρντόσο που πήγε λίγο πάνω από το δοκάρι και στο επόμενο λεπτό χαμένο τετ α τετ και ο Καρντόσο και ενώ είχε βγει απέναντι στον κίπερ και είχε την ευχέρεια να σουτάρει. Η τελευταία καλή φάση ήρθε με ένα σουτ του Βιάνα στο 42' το οποίο όμως κατέληξε ψηλά άουτ.

2ο Ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49' απείλησε για πρώτη φορά με το σουτ του Καρίμ. Μετά από τρία λεπτά είδαμε τον Ατρόμητο να βγαίνει στην κόντρα όμως ο Βιάνα έκοψε έγκαιρα σε μία φάση που ο παίκτης του Ατρομήτου ήταν έστω και οριακά οφσάιντ το οποίο δεν υποδείχθηκε.

Στο 56' είχαμε σουτ από καλή θέση του Μανθάτη έπειτα από πολύ καλή συνεργασία με Ανσαριφάρντ. Λίγο αργότερα οι παίκτες και το τιμ του Ατρομήτου σε φάση του Πλατέλλα που θεωρούν ότι ανατράπηκε από τον Ρέτσο. Το replay όμως δείχνει ότι ο Πλατέλλας είναι αυτός που πατάει πάνω στο Ρέτσο και πέφτει μόνος του.

Στο 60' είχαμε την πρώτη αλλαγή για τον Θρύλο με τον Σεμπά να μπαίνει στη θέση του Μανθάτη ενώ λίγο αργότερα ο Φορτούνης πέρασε στη θέση του Μάρτινς με τον Μπέντο να θέλει να φρεσκάρει τα επιθετικά του ό΄πλα για να βρει το γκολ που ήθελε τόσο πολύ ο ΘΡΥΛΟΣ και άξιζε.

Στα επόμενα λεπτά ο Θρύλος αναλώθηκε σε κατοχές προσπαθώντας να απειλήσει όμως ο Ατρόμητος έκλεινε τους χώρους στον άξονα και έτσι έγιναν κάποιες σέντρες χωρίς αποτέλεσμα. Bέβαια ο ρυθμός παρέμενε αργός καθώς βλέπαμε τους παίκτες του Ατρομήτου να πέφτουν κάτω συνεχώς για να διακόπτεται ο αγώνας.

Στο 75' είδαμε μία πανέμορφη ενέργεια του Σεμπά που ξέφυγε δύο φορές από τους προσωπικούς του αντιπάλους και σούταρε όμως η μπάλα βρήκε σε παίκτη του Ατρομήτου. Ο Ατρόμητος εφηύρε νέους τρόπους για καθυστέρηση καθώς όταν πήγε να κάνει την τρίτη αλλαγή ξαφνικά έπεσε ένας άλλος παίκτης στο έδαφος και έπρεπε να αλλάξει η αλλαγή.

Αυτό εξαγρίωσε τον κόσμο και πάγωσε το ρυθμό με το Θρύλο να κάνει τρίτη αλλαγή περνώντας τον Ιντέγε στη θέση του Καρντόσο. Ο Ατρόμητος έβγαλε τετ α τετ τον Λε Ταλέκ στο 83' όμως ο Γάλλος σημάδεψε λάθος.

Ο βοηθός υπέδειξε 5 λεπτά καθυστερήσεις (ΜΟΝΟ!) ενώ θα έπρεπε να έχουν υποδειχθεί άλλα 2-3 τουλάχιστον.

Ο ΘΡΥΛΟΣ δεν μπόρεσε να βρει τη φάση για γκολ που ήθελε και έτσι ο αγώνας έληξε 0-0 με τον Ολυμπιακό πλέον να διεκδικεί την πρόκριση στον αγώνα του Περιστερίου.