Σάββατο, 11 Φεβρουαρίου 2017

, ,

Σούζα το αλογάκι, με ΘΡΥΛΟ καβαλάρη!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός

O Oλυμπιακός μπήκε στο σημερινό αγώνα θέλοντας να πετύχει όσο πιο εύκολα και άνετα γίνεται τη νίκη καθώς βρίσκεται σε ένα αρκετά δύσκολο πρόγραμμα το οποίο θα διαρκέσει όλο το Φλεβάρη.

Ο Μπέντο λοιπόν, παρέταξε σχεδόν όλα τα βασικά του όπλα όμως φάνηκε να κράτησε και τα χαρτιά του κλεισμένα εν όψει του αγώνα με την Οσμάνλισπορ καθώς η ενδεκάδα που θα παρουσιαστεί με τους Τούρκους θα είναι διαφορετική.

Ο ΘΡΥΛΟΣ μπήκε στον αγώνα δυναμικά και θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό του από την αρχή. Το κατάφερε πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο με Ανδρούτσο και Ιντέγε και πήρε μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη από νωρίς.

Συνέχισε να κρατά την κατοχή του αγώνα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τη Λάρισα ούτε στο πρώτο ούτε στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας πολύ καλή αμυντική λειτουργία εν όψει των αγώνων με την Οσμάνλισπορ.

1ο Ημίχρονο

Ο Θρύλος κατάφερε στο πρώτο μόλις λεπτό να προηγηθεί όταν ο Σεμπά με εκπληκτική ενέργεια από τα αριστερά ξεμαρκαρίστηκε μοίρασε με παράλληλη μπαλιά και με υποδειγματικό πλασέ ο Ανδρούτσος άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας.

Ο ΘΡΥΛΟΣ έκανε το καλύτερο ξεκίνημα το οποίο και συνέχισε στο 9ο λεπτό όταν μετά από ΦΟΒΕΡΗ αντεπίθεση που ξεκίνησε από τους Φορτούνη, Ανδρούτσο, Ελιουνούσι, ο Φορτούνης έκανε μπαλιά προς την περιοχή και στην εξέλιξη της φάσης ο Ιντέγε βρήκε με προβολή τη μπάλα κάνοντας το 2-0 και πανηγυρίζοντας έξαλλα.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε αυτό που ήθελε και είχε ένα πολύ ασφαλές προβάδισμα στο 10λεπτο. Στο 13' ο Φορτούνης σε Ελιουνούσι και σουτ του Νορβηγού που αποκρούεται δύσκολα. Ο Θρύλος έδειχνε τρομερή διάθεση να τρέξει και να κυνηγήσει δημιουργώντας φάσεις. Στο 16' τρομερή κίνηση και μπαλιά Σεμπά σε Ιντέγε που από θέση βολής δεν μπορεί να "νικήσει" ξανά τον κίπερ της ΑΕΛ.

Στο 23' είδαμε το μοναδικό λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού, όμως οι αμαυντικοί μας ήταν σε θέση να καθαρίσουν αμέσως τη φάση δείχνοντας πως πλέον εμπνέουν πολύ περισσότερη εμπιστοσύνη όσο περνάει ο καιρός. Στο 30' είδαμε τον Ελιουνούσι να αντιμετωπίζει ένα μικρό πρόβλημα όμως ο Νορβηγός κατάφερε να συνεχίσει χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός έπεσε καθώς ο Θρύλος είχε πετύχει αυτό που ήθελε και η επόμενη καλή φάση που είδαμε ήταν στο 45' όταν ο Σεμπά από εξαιρετική θέση σουτάρει με τον Ξενοδόχοβ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

2ο Ημίχρονο

Ο Θρύλος μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο. Έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας θέλησε να δημιουργήσει φάσεις. Στο 54' ο Παρέδες σε Ελιουνούσι που κάνει ένα καλό σουτ. Ακόμα μία επέμβαση του πορτιέρε της ΑΕΛ που έχει γλιτώσει την ομάδα του από το να πετύχει ο Θρύλος ακόμα δύο γκολ τουλάχιστον.

Κάτι που ξεχώρισε ήταν στο 53ο λεπτό όταν σε μία εκτέλεση κόρνερ στην οποία πήγε ο Σεμπά να αναλάβει η ΘΥΡΑ 7 αποθέωσε τον Βραζιλιάνο φωνάζοντας δυνατά το όνομά του. Ο Θρύλος συνέχισε και στο 58' είδαμε κεφαλιά Ντε Λα Μπέγια μετά από σέντρα Παρέδες που μπλοκάρει με 2η προσπάθεια ο κίπερ της ΑΕΛ.

Στο 62' ο ΘΡΥΛΟΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ελιουνούσι βγήκε σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Ξενοδόχοφ με τον τερματοφύλακα της Λάρισας να αποκρούει το σουτ του άσου του Ολυμπιακού. Λίγο αργότερα χτύπησε ο Ιντέγε με τον Νιγηριανό να κρατάει τον ώμο του. Το ιατρικό επιτελείο πήγε κοντά με τον βοηθό του Μπέντο να ζητά αλλαγή για τον Ιντέγε που πρέπει να αντιμετώπισε κάποιο σοβαρό θέμα με τον ώμο του.

Eίδαμε το Ρέτσο να μπαίνει στο 77' στη θέση του Ρομαό και να δοκιμάζεται πάλι ως αμυντικός χαφ κάτι που μας δείχνει πως  ίσως αυτή να είναι και η θέση του στους αγώνες με την Οσμάνλισπορ. Ο Θρύλος έκανε ακόμα μία ωραία φάση με τον Ανδρούτσο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα εκτός εστίας.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε τις αλλαγές του στο 82' με τον Ανσαριφάρντ να περνάει στη θέση του Φορτούνη. Μία μικρή ολιγορία στην άμυνα από τον Ντε λα Μπέγια αντιμετωπίστηκε αμέσως στη μοναδική απειλή που πήγε να κάνει η Λάρισα στο δεύτερο ημίχρονο.

O Ολυμπιακός προσπάθησε να απειλήσει και πάλι όταν ο Καρντόσο άνοιξε ωραία τη μπάλα στον Ελιουνούσι, αυτός θέλησε να τη γυρίσει στον Ανσαριφάρντ, όμως ο Ασίγκμπα της Λάρισας κόντραρε και έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία από τις δύο ομάδες, με το μόνο που ξεχώρισε να είναι μία κεφαλιά του Καρντόσο από μπαλιά του Σεμπά στο 90ο λεπτό.

Ο Θρύλος πήρε ακόμα μία νίκη και διατήρησε το +13 από τον Πανιώνιο που βρίσκεται στη δεύτερη θέση και πλέον άπαντες στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο συγκεντρώνεται στον αγώνα με την Οσμάνλισπορ για το Europa League.