Πέμπτη, 2 Φεβρουαρίου 2017

, , ,

Τον καθ-ΑΡΗ-σε με τους πιτσιρικάδες και τις μεταγραφές και πέρασε στους 8!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Παξινός

O Oλυμπιακός μπήκε στον αγώνα θέλοντας να καθαρίσει όσο πιο εύκολα μπορούσε την πρόκριση για να μην μπει σε... ειδικές καταστάσεις.

Ο Μπέντο παρέταξε και πάλι σύστημα 4-4-2 με Ανσαριφάρντ-Καρντόσο στην επίθεση και Μπουχαλάκη-Μάρτινς στον άξονα. Χρησιμοποίησε αρκετά πρόσωπα που δεν έχουμε δει να αγωνίζονται μαζί όπως οι Παρέδες - Μανθάτης στη δεξιά πλευρά και οι Ελιουνούσι - Σισοκό από τα αριστερά ενώ επέστρεψε και ο Λεάλι στα γκολπόστ.

1ο Ημίχρονο

Στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε και τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή όμως να προσπαθεί να βρει χώρους και συνδυασμούς καθώς όπως ήδη είπαμε αγωνίζονταν άτομα που δεν έχουν αγωνιστεί ξανά μαζί παρά σε 2-3 προπονήσεις.

Έτσι λοιπόν το μόνο αξιοσημείωτο ήταν τα συνθήματα και η αποθέωση από την κερκίδα στον Νίκο Αναστόπουλο. Το πρώτο σουτ έγινε στο 13ο λεπτό από τον Ταρίκ Ελιουνούσι το οποίο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στη συνέχεια είδαμε σουτ του Μπουχαλάκη αλλά και του Ντούνη για λογαριασμό του Άρη που κατέληξαν εκτός.

Στο 22' είχαμε ένα δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη με τον Ολυμπιακό να είναι ιδιαίτερα κινητικός έχοντας κατοχή στο 78%! Ο Άρης περίμενε πίσω και η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 24' όταν μετά από εκτέλεση του Μπουχαλάκη, ο Ανσαριφάρντ πήρε καλή κεφαλιά την οποία έδιωξε ο Αναγνωστόπουλος σε κόρνερ.

Στο 30ο λεπτό είχαμε μπαλιά του Μάρτινς και κεφαλιά του Μπουχαλάκη που μπλοκάρεται. Ο Έλληνας έκανε πολύ καλή κίνηση στην πλάτη της άμυνας του Άρη. Είδαμε ορισμένα θετικά δείγματα από Παρέδες αλλά δείχνει πως θέλει ακόμα χρόνο για την προσαρμογή του.

Στο 36' ήρθε η μεγαλύτερη φάση για τον Ολυμπιακό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σισοκό έκανε το σουτ όμως αυτό πέρασε ελάχιστα δίπλα από το τέρμα. Ο Θρύλος συνέχισε να βγάζει κάποιους καλούς συνδυασμούς χωρίς όμως να φτάνει σε τελική προσπάθεια, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα όμως μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

2ο Ημίχρονο

Στο 48ο λεπτό είχαμε ωραία κίνηση και σουτ Μανθάτη που μπλοκάρεται. Στο επόμενο λεπτό ο ΘΡΥΛΟΣ άνοιξε το σκορ με τον Σισοκό που άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ο Ελιουνούσι έδωσε στον Μανθάτη, αυτός σε Καρίμ που προσπάηθσε για το σουτ με την μπάλα να βρίσκει κόντρα και να πηγαίνει σε Σισοκό, που στόπαρε και έκανε εξαιρετικό τελείωμα για το 1-0.

Λίγο αργότερα είχαμε φωνές για πέναλτι από τον Άρη για Καπνίδη. Η φάση στην περιοχή έχει ξεκινήσει με τον Καπνίδη να τραβάει την φανέλα του Νικολάου. Τελικώς ο ρέφερι βγάζει κίτρινη στον παίκτη του Άρη για θέατρο.

Μεγάλη φάση ο Άρης στο 56' από το φάουλ με την μπάλα να περνάει απ' όλους και να μην βρίσκεται παίκτης στην πορεία της για να σουτάρει. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και συνέχισε να προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις. Στο 64' είχαμε πολύ καλή φάση με κίνηση και σουτ Καρίμ λίγο έξω ενώ στο επόμενο λεπτό καλό σουτ του Καρντόσο και δοκάρι μετά από συνεργασία και πάσα Καρίμ.

Ο Θρύλος συνέχισε την πολιορκία με μπαλιά γύρισμα του Παρέδες που πέρασε ελάχιστα έξω στο 67' και στο επόμενο λεπτό είχαμε γύρισμα Ελιουνούσι και κεφαλιά Καρντόσο που μπλοκάρεται! Ο Σεμπά μπήκε στη θέση του Ελιουνούσι και προσπάθησε να απειλήσει με σουτ στο 72' το οποίο όμως πήγε πολύ ψηλά!

Στο 77' είχαμε τη δεύτερη αλλαγή για τον Άρη ενώ στο επόμενο λεπτό είδαμε μία καλή ευκαιρία για τον Άρη με σουτ του Μπαργκάν από το ημικύκλιο της περιοχής που πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία με τον Λεάλι όμως να πέφτει σωστά και να καλύπτει. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε 15 τελικές με 5 να είναι στο στόχο και τον Άρη μόνο αυτό το σουτ του Μπαργκάν.

Ο Μπέντο έκλεισε τις αλλαγές του στο 80' με τον Φιγκέιρας να μπαίνει αντί του Παρέδες που έκανε ντεμπούτο και έδειξε πως θέλει ακόμα χρόνο προσαρμογής όπως είπαμε. Ο Άρης προσπάθησε να πιέσει στο τελευταίο δεκάλεπτο διεκδικώντας όσες πιθανότητες είχε καθώς με γκολ έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός ήταν σε θέση να αντιδράσει και να μην επιτρέψει στους Θεσσαλονικείς να φτάσουν κοντά στο γκολ με τη μόνη τους απειλή να είναι μία προσπάθεια του Μπαργκάν για σουτ την οποία όμως αποσσόβησαν οι αμυντικοί πριν γίνει επικίνδυνος ο παίκτης του Άρη.

Μάλιστα, ο ΘΡΥΛΟΣ μπόρεσε να κάνει το 2-0 με τον πιτσιρικά Νικολάου μετά από εκτέλεση κόρνερ όταν και πήδηξε πιο ψηλά από όλους στέλνοντας με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα και αποθεώθηκε από τον κόσμο του Ολυμπιακού.

Στα τελευταία λεπτά δεν είχαμε κάποια ιδιαίτερη φάση με τον Ολυμπιακό να προκρίνεται στους «8» με συνολιξκό σκορ 3-1 και να αντιμετωπίζει τον Ατρόμητο σε μία εβδομάδα για την πρόκριση στα ημιτελικά.
Ακολουθήστε το ρεπόρτερ του Ολυμπιακού, Δημήτρη Παξινό στο Facebook!